Denizli İl merkezi ve çevre yolları kenarında yetişen bitkilerde trafik kökenli ağır metal kirlenmesinin araştırılması
- Tez No: 65791
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Denizli ilinde trafik yoğunlukları farklı olan anayollar ve çevresinde yetişen Nerium oleander, Cupressus sempervirens, Platanus orientalis, Olea europea, Pinus brutia, Zea mays, Capsicum annuum L., Lycopersicum esculentum ve Cucurbita pepo L.de trafik kökenli ağır metallerin (Pb, Zn, Cd, Ni ve Cu) birikimi araştırılmıştır. Tüm örneklemeler 23.08.1994 ve 24.07.1995 tarihleri arasında, trafik yoğunlukları farklı olan yedi istasyondan 0-5 m ve 125-175 m arasında değişen mesafelerde aylık olarak yapılmıştır. Nerium oleander, Cupressus sempervirens, Platanus orientalis, Olea europea, Pinus brutia, Zea mays, Capsicum annuum L., Lycopersicum esculentum ve Cucurbita pepo L.'nin yapraklarında ağır metallerin analizleri yapılmıştır. Hazırlanan örneklerin tüm metal analizleri GBC 904, model atamok absorbsiyon spektrofotometresi ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar : ( a ) Ağır metal konsantrasyonlarının farklı bitkilerde değiştiği, (b) konsantrasyonların motorlu taşıtların ana ağır metal kaynağı olduğunu gösterecek şekilde ana yoldan uzaklaştıkça azaldığı, (c ) yıkama ile metallerin ortalama % 17 ile 67 arasında uzaklaştığını göstermiştir, (d ) Genel olarak artan trafik yoğunluğu ile örneklerdeki metal konsantrasyonlarının arttığı, ( e ) bazı istisnalar dışında metal birikim düzeylerinin büyüme periyodunun (Vejetatif periyod) sonunda arttığını ve büyüme periyodu boyunca azalma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Genellikle bitkilerdeki Pb, Cd ve Ni konsantrasyonları bulunması gereken normal düzeylerin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, accumulation of trafiic origin heavy metal (Pb, Zn, Cd, Ni and Cu) by Nerium oleander Cupressus sempervirens, Platanus orientalis, Olea europeae, Pinus brutia, Zea mays, Capsicum annuum L., Lycopersicum esculentum and Cucurbita pepo L. growing around main roads with different traffic intensities in Denizli city were investigated. All sampling has been done from the distance of 0-5 to 125-175 m to main roads, from seven station with different traffic intensities between the dates 23.08.1994 ve 24.07.1995 as monthly. Leaves of Nerium oleander, Cuprissus sempervirens, Platanus orientalis, Olea europeae, Pinus brutia, Zea mays, Capsicum annuum L., Lycopersicum esculentum ve Cucurbita pepo L., were analyzed for their heavy metals concentration. Metal analysis of all samples prepared were made by a GBC 904 modal atomic absorption spectrophotometer. The result showed that: (a) Concentrations of heavy metals varied in different plants, (b) Concentrations decreased with the distance from the main road showing that the motor vehicles were as the main source of heavy metal, ( c ) metal concentration removed by washing varied on avarage basis of 17 % and 67 %. (d ) In generali metal concentrations in the samples increased with increasing traffic intensities, (e ) With some of exceptions metal accumulation levels showed an increase at the end of vegetatif period and tend to decrease during growth period In generali Pb, Cd and Ni concentrations in the plants are well above the level that could be found naturally.