Sağlık profesyonellerinin kadına yönelik şiddete ve şiddette mesleki role ilişkin tutumları
The attitudes of health professionals towards violence against women and their occupational role about violence
  1. Tez No: 657914
  2. Yazar: HAVİSE YALVAÇ KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık Profesyonellerinin Kadına Yönelik Şiddete ve Şiddette Mesleki Role İlişkin Tutumları Amaç: Bu çalışmada kadına sağlık hizmeti veren kadın hastalıkları hastanesinde çalışan sağlık profesyonellerinin kadına yönelik şiddet ve şiddette mesleki role ilişkin tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın türü, tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Çalışmanın evrenini, Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan sağlık profesyonelleri; hekim, ebe, hemşire, diş hekimi, eczacı oluşturmaktadır. Ocak-Şubat 2020 tarihleri arasında, araştırma hakkında bilgi verilmiş, onamı alınmış, araştırmayı katılmayı kabul eden sağlık profesyonelleriyle, hastanede yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. 419 (%83) sağlık profesyoneli ile gerçekleştirilen çalışmada veri toplama aracı olarak Tanımlayıcı Veri Toplama Formu, Sağlık Profesyonellerinin Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği (ŞİTÖ) ve Sağlık Profesyonellerinin Kadına Yönelik Şiddette Mesleki Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği (ŞMRİTÖ) formları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların %84,7'si kadın, %71,1'i lisans ve üzeri mezunu, %57,8'i evli, %57,1'i 5 yıl ve üzerinde çalışmış, %29,12'si Ebe, %42,72'si Hemşire, 26.73'ü Hekim, %1,43'ü Eczacı /Diş hekimidir. Sağlık profesyonellerinin %62,29'u örgün eğitimde ve meslek hayatında şiddet konusu ile ilgili eğitim almadığı görülmüştür. Katılımcıların %74,2'si şiddet konusunda eğitim ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve %67,8'i meslek hayatı boyunca kadına yönelik şiddet olgusuyla karşılaşmış ancak; %32,7'si bildirim yapmamıştır. %60,1'i kadına yönelik şiddetin önlenmesinde sağlık profesyonellerinin rolü olduğunu ifade etmiştir. Sağlık profesyonellerinin şiddete ilişkin tutum ölçeği genel puan ortalamasına (28,90±8,60) göre; kadına yönelik şiddette geleneksellikten uzak ve çağdaş bir görüşe sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the attitudes of the health professionals working in the gynecology and obstetrics hospital that provides health services to women regarding the health professionals role in violence and violence against women. Materials and Method: The type of the research is descriptive and cross-sectional. Our study universe is health professionals; includes doctors, midwifes, nurses, dentists, pharmacists who is working at Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Education and Research Hospital. Information about the research was given, consent was obtained, and it was gathered by hand at the hospital with fill in questionnaire method with health professionals who agreed to participate in the research between January-February 2020. In the study conducted with 419 (83%) health professionals, Descriptive Data Collection Form, Health Professionals 'Attitude Scale for Violence Against Women (HPVAWAS) and Health Professionals' Attitude Scale for Professional Occupational Roles (HPPORAS) forms were used. SPSS 20.0 statistics package program was used to analyze the data obtained in the research. Results: 84,7% of the participants in the study are women, 71,1% are bachelor's level and post graduates, 57,8% are married, 57,1% have worked for 5 years and more, 29.12% are Midwives, 42.72% are Nurses, 26.73% are Doctors, 1.43% are Pharmacists / Dentists. 62.29% of health professionals have not been trained on violence in formal education and working life. 74.2% of the participants stated that they needed training on violence, and 67.8% health professionals saw women who got violence throughout their working life; 32,7% of them did not report. 60.1% stated that health professionals played a role in preventing violence against women. According to the general score average of the attitude scale of the health professionals regarding violence (28.90 ± 8.60); It has been determined that they have a modern view and far away from tradiotinal view about violence against women.