Hümik asit ve silikon uygulamalarının kayısıda çöğür gelişimine etkileri
Effects of humic acid and silicone applications on apricot seedling development
- Tez No: 657924
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kayısı, sert çekirdekli meyve türleri içerisinde ülkemiz açısından en önemlileri arasında yer almaktadır. Kayısıda dünyada ve ülkemizde en yaygın olarak kullanılan anaçlar çöğür anaçlarıdır. Kayısı tarımında anaç kullanımına yönelik bazı sorunlar bulunmaktadır. Tohumdan anaç elde edilmesindetohum çimlenmesini takiben, oluşan çöğürlerin gelişiminde genetik yapının, yetiştirme koşullarının, uygulanan çeşitli organik ve kimyasal besin solüsyonlarının ve ekolojik koşulların önemli etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, Şekerpare, Alyanak ve Hacıhaliloğlu kayısı çeşitlerine ait çöğürlereHümik asit (HA) ve Silikonun (Si) tekli ve kombine uygulamalarının bazı morfolojik (yaprak sayısı, yaprak alanı,gövde çapı, sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığı, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, tüm bitki yaş ve kuru ağırlığı) fizyolojik özellikler (stoma iletkenliği, klorofil miktarı, yaprak sıcalığı) ve makro besin elementi (N, P, K, Ca ve Mg) kapsamları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bitkilerde incelenen buparametrelerde kontrol grubuna kıyasla HA ve Si uygulamlarının etkileri istatistiksel anlamda önemli bulunmuştur. Araştırmamızda genellikle HA+Sikombine uygulamalarında daha ettkili sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apricot is one of the most important stone-fruits in Turkey. The most widely used rootstocks in apricot in the world and in our country are seedling rootstocks. There are some problems for rootstock in apricot agriculture. Genetic structure, growing conditions, applied various organic and chemical nutrient solutions and ecological conditions have important effects on seedling developments and seed germination. In this study, the effects of single and combined applications of humic acid (HA) and silicon (Si) on the rootstock of Şekerpare, Alyanak and Hacıhaliloğlu apricot varieties were investigated. For this purpose, some morphological (leaf number, leaf area, stem diameter, shoot length, root length, root wet and dry weight, shoot wet and dry weight, whole plant wet and dry weight) and physiological characteristics (stomatal conductivity, chlorophyll content, leaf temperature) and macronutrient (N, P, K, Ca and Mg) contents were investigated. The effects of HA and Si applications significantly increased above parameters when compared to the control group. We suggest that the confirmed application eoced be a practial approach in increasing quantity and quality parameters of apricot rootstocks.