Elektroeğirme yöntemi ile üretilen fiberler ile güçlendirilmiş polimetilmetakrilat'ın bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some mechanical and physical properties of polymethylmethacrylate reinforced with fibers produced by electrospinning method
  1. Tez No: 657968
  2. Yazar: TUĞÇE GÜL ELMAS ALSINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIN KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, elektroeğirme yöntemi ile zirkonya nanopartikül (ZrO2) katkılı (PMMA/ZrO2) ve fonksiyonel kimyasal indirgenmiş grafen oksit (rGO) katkılı (PMMA/rGO) PMMA fiberlerin üretilmesi ve karakterizasyonları, ardından da fiberlerin farklı oranlarda otopolimerizan poli (metil metakrilat) (PMMA) akrilik rezin geçici kron-köprü materyaline ilave edilmesiyle elde edilen fiberle güçlendirilmiş akrilik örneklerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Elektroeğirme yöntemi ile PMMA/ZrO2 ve PMMA/rGO fiberler elde edildi ve karakterizasyonları amacıyla SEM-EDS, XRD, TGA/DTG ve FTIR spektroskopisi analizleri uygulandı. Fiberler karakterizasyonlarının ardından otopolimerizan geçici kron-köprü akrilik rezin materyali içerisine PMMA tozunun ağırlıkça %1, %2,5, %5'i oranlarında ilave edildi. Akrilik örneklere daha sonra 3-nokta eğme testi uygulanarak eğilme dayanımları ve elastisite modülleri saptandı; ayrıca yüzey pürüzlülükleri ve yüzey sertlikleri ölçüldü. 3-nokta eğme testi için her bir alt grupta 15 adet örnek olacak şekilde 16 örnek grubu için toplam 240 adet çubuk şeklinde (25×2×2 mm); yüzey pürüzlülüğü ölçümleri ve Vickers mikrosertlik analizleri için her bir alt grupta 15 adet örnek olacak şekilde 16 örnek grubu için toplam 240 adet disk şeklinde (10×2 mm) örnek hazırlandı. Her gruptan 1'er örnek seçilerek, 3-nokta eğme testi uygulanmış bar şeklindeki örneklerin kırık yüzeyleri ile profilometrik analiz ve Vickers mikrosertlik testleri uygulanmış disk şeklindeki örneklerin incelenen yüzeyleri SEM ile değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak tek yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis H, Welch, Tamhane's ve Bonferroni testleri ile analiz edildi. BULGULAR: Karakterizasyon amacıyla yapılan SEM-EDS, XRD, TGA/DTG ve FTIR spektroskopisi analizleri sonuçlarına göre PMMA/ZrO2 ve PMMA/rGO fiberler başarı ile elde edildi. Örneklerin eğilme dayanımı verileri karşılaştırıldığında; fiber ilave edilmemiş kontrol grubu ile PMMA/ZrO2-2,5 fiberlerin %2,5 oranında PMMA içerisine ilave edildiği grubun (B2) ortalama değerleri ve kontrol grubu ile PMMA/rGO-0,02 fiberin %1 ve %2,5, PMMA/rGO-0,05 fiberlerin %1 oranında PMMA içerisine ilave edildiği grupların (D1, D2, E1) ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to produce and characterize fibers containing zirconia nanoparticles (PMMA/ZrO2) and functional chemically reduced graphene oxide nanoparticles (PMMA/rGO) manufactured by using the electrospinning method and furthermore, following the addition of the fibers to the autopolymerizing poly (methyl methacrylate) (PMMA) acrylic resin temporary crown-bridge material in different ratios, to investigate the mechanical and physical properties of the fiber reinforced acrylic resin samples produced. MATERIALS-METHODS: PMMA/ZrO2 and PMMA/rGO were produced by using the electrospinning method and then SEM-EDS, XRD, TGA/DTG and FTIR spectroscopy analyzes were used for the characterization of the fibers produced. After characterization, the fibers were added to the PMMA powder of the temporary crown-bridge acrylic resin material with the ratios of 1%, 2.5%, 5% by weight. The acrylic specimens were then subjected to the 3-point bending test to determine their flexural strength and elastic modulus values and furthermore the surface roughness and surface hardness of the specimens were measured. For the 3-point bending test, 240 bars (25×2×2 mm) in total for 16 sample groups being 15 specimens in each subgroup were produced; for surface roughness and Vickers microhardness analyzes, 240 disc-shaped (10×2 mm) samples in total for 16 sample groups, being 15 specimens in each subgroup were prepared. The fractured surfaces of the bar-shaped specimens subjected to the 3-point bending test and the examined surfaces of disc-shaped specimens subjected to Vickers microhardness test and profilometric analysis were evaluated by means of SEM, as being 1 specimen from each subgroup. The data were statistically analyzed using one-way ANOVA, Kruskal-Wallis H, Welch, Tamhane's and Bonferroni tests. RESULTS: According to the results of SEM-EDS, XRD, TGA/DTG and FTIR spectroscopy analyzes performed for the characterization of the fibers, PMMA/ZrO2 and PMMA/rGO fibers were successfully produced. When the flexural strength data of the samples were compared; it was revealed that there were statistically significant differences between the mean values of the control group and of the group (B2) in which PMMA/ZrO2-2,5 fibers were added to the ratio of 2.5% and the median values of the the groups (D1 and D2) in which PMMA/rGO-0.02 fibers were added 1% and 2.5% respectively, and of (E1) in which PMMA/rGO-0.05 fibers added 1% to PMMA (p 0.05).