Temel analiz yöntemi ile hisse senedi değerinin belirlenmesi İskenderun Demir ve Çelik AŞ. üzerine bir inceleme
Determination of stock value by fundamental analysis method research on Iskenderun Iron And Steel Company
  1. Tez No: 657969
  2. Yazar: BURAK AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hisse senedi değerlemesi, pazarda hisse senedinin sahip olduğu fiyatların gerçekçilik durumuna karar verebilmek için kullanılmaktadır. Gerçek değerinin altında veya üstünde oluşan fiyatların oluşmasına sebep olan şartların ortadan kalkması ile birlikte gerçek pazar değerine yaklaşmaktadır. Hisse senetlerinden sermaye piyasasında işlem görenler arasında en uygun olanlarının seçilebilmesi için bazı analizler yapılmaktadır. Kullanılan analizler içerisinde kapsamlı ve geniş olanı temel analiz yaklaşımı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, temel analiz yöntemiyle İskenderun Demir ve Çelik firmasının gerçek değerinin tespit edilmesi ve gerçek değer göz önünde bulundurularak hisse senedi alım-satım noktalarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma tasarruflarını hisse senedinde değerlendirecek olan yatırımcılar için şirketlere nasıl değer biçilmeli sorusuna yanıt vererek finansal okuryazarlığa katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada ele alınan İskenderun Demir ve Çelik firması ve demir çelik sektörü dünyadaki gelişim ve büyümeden ne ölçüde pay alacağı, pay alırken kaynaklarnı ne derecede etkili kullandığı ve kullanacağı ayrıca geçmiş performansları ile gelecekte neler yapabileceği belirli varsayımlar altında açıklanmıştır. Elde edilen veriler ışığında şirketin değeri belirlenmiştir. Buna göre, piyasa çarpanlarına göre yapılan değerlemeler sonucu 2020-2024 yılları şirket piyasa değeri belirlenmiştir. Firmanın satışlarında beklenen istikrarlı artış ile hisse değerinin de artacağı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stock valuation is used to decide the realism of the prices of the stock in the market. It approaches the actual Sunday value with the disappearance of conditions that cause prices to form below or above their actual value. Some analysis is carried out to select the most appropriate ones among those traded in the capital market from stocks. Among the analyses used, it seems that the comprehensive and broad approach to fundamental analysis is. The aim of this study was to determine the real value of Iskenderun Demir ve Celik by means of fundamental analysis and to determine the stock trading points by taking into account the real value. It is also believed that it will contribute to financial literacy by answering the question of how to value companies for investors who will evaluate their savings in stocks. Iskenderun Demir ve Çelik and the iron and steel sector discussed in the study are explained under certain assumptions about the extent to which they will share the development and growth of the world, how effectively they use and use their resources when taking a share, and what they can do in the future with their past performance. In the light of the data obtained, the value of the company was determined. Accordingly, as a result of valuations made according to market factors, the market value of the company for 2020-2024 years was determined. It was found that the company's share value will also increase with the expected steady increase in sales.