Türkiye ve Kanada ortaöğretim matematik öğretim programlarının program ögeleri açısından karşılaştırılması
Comparison of the mathematics curricula of Turkey and Canada in terms of domains of curriculum
  1. Tez No: 657967
  2. Yazar: ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Kanada ortaöğretim matematik programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz, öğretim programlarının temel unsurları olan; kazanımlar (hedefler), içerik, öğretim durumları ve değerlendirme bağlamında yapılmıştır. Eğitim, ülkelerin kendi sosyolojik yapılarından bağımsız değildir. Yapılan öğretim programları incelemelerinden anlaşıldığı üzere, Kanada nüfusunun önemli bir kısmını göçmenler teşkil etmektedir. Bu sosyal durum eğitime de yansıyarak eğitimde yerel faktörlerin öne çıkmasına neden olmuştur. Buna karşılık Türkiye'de ise milli bir eğitim sistemi mevcuttur. Ortaöğretim matematik programlarının ise her iki ülke arasında çok büyük farklılıklar göstermediği gözlemlenmiştir. Bu noktada önemli olarak ortaya çıkan farkı öğretim programlarının uygulanmasından alınan sonuçlar oluşturmaktadır. Bu bağlamda örneklem olarak Kanada'nın tercih edilmesinin sebebini de PISA'da alınan olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de hem üniversiteler hem de milli eğitim bağlamında öğretmen nitelik ve kalitesinin yükseltilmesi ve teknolojinin eğitimin bir parçası haline getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışma karşılaştırmalı eğitim çalışmaları literatürünü tamamlaması ve literatürü zenginleştirmesi bakımından da öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the comparison of the secondary school mathematics programs in Turkey and Canada, specifically in Ontario. This comparative analysis is based on the basic elements of curriculum; the achievements (objectives) were made in the context of content, teaching situations and assessment. Education is not independent from the sociological structures of the countries. As it can be understood from the curriculum studies conducted, immigrants constitute a significant part of the Canadian population. This social situation has also reflected on education, causing local factors to come to the foreground in education. In contrast, Turkey has a national education system. It has been observed that secondary education mathematics programs do not differ greatly between the two nations. At this point, the significant differences that emerge are the results obtained from the implementation of the teaching programs. In this context, the reason why Canada is preferred as a sample in this study is the positive results obtained in the PISA. According to the research, raising teacher qualifications and quality in Turkey and implementing technology to education is necessary in order to have similar scores. In addition, this study stands out in terms of completing the comparative education studies literature and enriching it.