Yetişkin bireylerin sosyal destek, yalnızlık ve sağlık kaygı düzeylerinin incelenmesi: Konya örneği
Investigation of social support, loneliness and health anxiety levels of adult individuals: The case of Konya
  1. Tez No: 657980
  2. Yazar: RAHİME NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Konya ili merkez ilçelerinden; Selçuklu, Meram ve Karatay'da ikamet eden akut veya kronik hastalığı olan yetişkin bireylerin algıladıkları sosyal destek, yalnızlık ve sağlık kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 1.346.330 kişiden oluşmakta olup 404 kişi örnekleme dâhil edilmiştir. Online anket tekniği ile veriler elde edilmiştir. Anket 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik veriler, ikinci kısımda Zimet ve ark. (1988)'de geliştirilen ve Türkçeye Eker ve ark.(2001) tarafından uyarlanan 12 maddeden oluşan Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ölçeği, üçüncü kısımda De Jong Gieveld ve ark. (1985)'te geliştirilen ve Türkçeye Çavdar ve ark.(2015) tarafından uyarlanan 11 maddeden oluşan yalnızlık ölçeği ve son kısımda Salkovskis ve ark. (2002)'de geliştirilen ve Türkçeye Aydemir ve ark.(2011) tarafından uyarlanan 18 maddeden oluşan sağlık anksiyetesi ölçeği yer almaktadır. Araştırma da yer alan ölçeklerin Cronbach alpha değerleri ise şu şekildedir: Sosyal Destek ölçeğinin 0,89, Yalnızlık ölçeğinin 0,85, Sağlık Anksiyetesi ölçeğinin ise 0,97'dir. Katılımcıların %59,4'ünün kronik hastalığı var iken, bu oranın %25,8'ini 56 yaş+ üstü, %44,2'sini ilkokul mezunları oluşturmaktadır. Kronik hastalığı olanların çoğunluğunu yaşlı, eğitim seviyesi düşük bireyler oluşturmaktadır. Cinsiyetle yalnızlık arasında herhangi bir fark tespit edilememiştir. Kadınların sosyal destek düzeyi, erkeklerin ise sağlık kaygı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Gençlerin algıladıkları sosyal destekleri yüksekken, yaşlıların yalnızlık ve sağlık kaygı seviyesi yüksek bulunmuştur. Evli bireylerin hem sosyal destekleri hem yalnızlıkları yüksektir. Bekârların ise sağlık kaygıları yüksek bulunmuştur. Eğitim seviyesi yüksek katılımcıların sosyal destek algısı yüksekken, düşük eğitim seviyesi olan bireylerin ise yalnızlık ve sağlık kaygısı yüksek bulunmuştur. Gelir durumu ile yalnızlık arasında bir fark bulunamazken, geliri yüksek olanların sosyal destekleri; geliri düşük olanların sağlık kaygısı yüksek bulunmuştur. Geniş aile yapısı olan yetişkinlerin sosyal destekleri, çekirdek aile yapısı olanların ise sağlık kaygı seviyeleri yüksek tespit edilirken yalnızlık ile aile yapısı arasında ilişkisi tespit edilememiştir. Sosyal destek ile sağlık anksiyetesi arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki, sosyal destek ile yalnızlık arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki, yalnızlık ile sağlık anksiyetesi arasında ise pozitif yönlü zayıf bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the central districts of Konya province; It is aimed to examine the social support, loneliness and health anxiety levels perceived by adult individuals with acute or chronic diseases residing in Selcuk, Meram and Karatay. Quantitative research design was used. The population of the study consists of 1.346.33 people and 404 people were included in the sample. Data were obtained by using the online survey technique. The questionnaire consists of 4 parts. In the first part, demographic data, in the second part, Zimet et al. (1988) and adapted to Turkish by Eker et al. (2001), the Multidimensional Scale of Perceived Social Supportconsists of 12 items. (1985) and adapted to Turkish by Çavdar et al. (2002) and adapted to Turkish by Aydemir et al. (2011), there is a health anxiety scale consisting of 18 items. The Cronbach alpha values of the scales included in the study are as follows: MSPSD scale is 0.89, Loneliness scale is 0.85, and Health Anxiety scale is 0.97. While 59.4% of the participants have a chronic disease, 25.8% of this ratio is 56 years and above and 44.2% are primary school graduates. The majority of those with chronic diseases are elderly and low-educated individuals. No difference was found between gender and loneliness. Social support levels of women and health anxiety levels of men were found to be higher. While the perceived social support of the youth is high, the loneliness and health anxiety levels of the elderly were found to be high. Married individuals have high social support and loneliness. Health concerns of singles were found to be high. While the social support perception of the participants with high education level was high, the loneliness and health anxiety of the individuals with low education level were found to be high. While there was no difference between income level and loneliness, the social support of those with high income and health anxiety of those with low income were found to be high. While the social support of adults with extended family structure and the health anxiety levels of those with nuclear family structure were found to be high, the relationship between loneliness and family structure was not determined. There is a strong negative relationship between MSPSD and health anxiety, a weak negative relationship between MSPS and loneliness, and a weak positive relationship between loneliness and health anxiety.