Fiziksel engelli bireylerde deprem stresi ile baş etme ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin incelenmesi
Examination of earthquake stress coping and psychological resiligence level in physically disabled individuals
- Tez No: 953760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada fiziksel engelli bireylerin deprem stresi ile baş etme ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama desenlerinden ilişkisel model türünde gerçekleştirilmiştir. Çalışma Deprem Stresi ile Baş etme Stratejileri Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile sosyodemografik bilgilerin belirlenmesi adına hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma verileri 123 kadın, 177 erkek olmak üzere toplam 300 yetişkin fiziksel engelli gönüllü katılımcıdan Google Forms ve yüz yüze görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi bilgisayar ortamında (SPSS) 26.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde; normallik varsayımına bakılmış, grupların arasındaki değişkenliğin ve farklılığın incelenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar t-testi ile bağımlı ve bağımsız değişkenlerin bağlantısının tespit edilerek ortaya çıkarılması için korelasyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Fiziksel engeli olan bireylerde psikolojik dayanıklılık düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır. Analizler sonucunda kadınların, sosyal destek aramayı erkeklerden daha fazla kullandığı belirlenmiştir. Erkek rolü normlarının 'sosyal destek almayı engelleyici yönlerinin engellenmesi' üzerine ebeveyne eğitim verilmelidir. Ebeveyn ile birlikte okullarda toplumsal cinsiyet üzerine ders verilmeli ve seminerler düzenlenerek veli-çocuk katılımı sağlanmalıdır. Araştırma sonucuna göre katılımcıların en fazla kullandığı baş etme biçimi olumlu yeniden değerlendirme iken süreğen-kronik engeli olan katılımcılarda ise dini baş etme stratejilerinin kullanımı daha yüksektir. Fazla kullanılan baş etme yöntemi dışında diğer baş etme yöntemlerinin kullanılması için teşvik edilmelidir. Sosyal destek arama aşamasında ise kişilerin yalnızlığı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişinin sosyal bir çevre edinmesi adına yönlendirme ve uygulama çalışmaları yapılmalıdır. Grup çalışmasına katılım bu desteğin ilk aşaması olabilir. Çalışmada uzuv kaybı olan bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Engel türü farklılaştığında uygulanacak psikolojik destek hizmetleri de farklılık gösterecektir. Dolayısıyla engel türlerinin her biri ile psikolojik dayanıklılığı arttırıcı bireysel ve grup çalışmaları gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the coping strategies and psychological resilience levels of individuals with physical disabilities following earthquake stress. The study was conducted using a correlational survey model, a quantitative research method. The study was completed using the Earthquake Stress Coping Strategies Scale, the Adult Resilience Scale, and a Personal Information Form designed to determine sociodemographic information. Research data were collected from 300 physically disabled adult volunteers (123 females and 177 males) via Google Forms and face-to-face interviews. Data analysis was conducted using the SPSS 26.0 software package. Data analysis assumed normality, and techniques such as one-way analysis of variance and independent samples t-tests were used to examine variability and differences between groups. Correlation analysis was used to identify and reveal the relationship between dependent and independent variables. Individuals with physical disabilities were found to have above-average levels of psychological resilience. Analysis revealed that women sought social support more than men. Parents should be educated on how to address male role norms that hinder access to social support. Gender-related lessons should be taught in schools, and seminars should be held to encourage parent-child interaction. The study found that positive reappraisal was the most frequently used coping strategy among participants, while religious coping strategies were more common among participants with chronic disabilities. Participants should be encouraged to use coping strategies beyond the commonly used ones. Loneliness can arise during the social support phase. In this case, guidance and practical interventions should be implemented to help individuals establish a social network. Participation in group activities can be a first step in this support. The study revealed that individuals with limb loss have higher levels of psychological resilience. The psychological support services provided will vary depending on the type of disability. Therefore, individual and group activities should be conducted to increase psychological resilience for each disability type.