Yerel yönetimlerin eğitim uygulamalarının Çankaya Belediyesi özelinde değerlendirilmesi
The evaluation of the educational practices of local governments within the scope of Çankaya Municipality
  1. Tez No: 657996
  2. Yazar: ŞEYDA YÜKSEL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yerel yönetimlerin örgün ve yaygın eğitimdeki rolü bağlamında, Türkiye'nin nüfus ve bütçe geliri açısından en büyük belediyelerinden biri olan Çankaya Belediyesi'nin eğitim uygulamalarını analiz etmeyi amaçlayan bu araştırma nitel bir durum çalışmasıdır. Araştırmada belge incelemesinin yanı sıra Çankaya Belediyesi'nin eğitimle ilgili hizmetlerinden doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu birimlerinde görev alan belediye yöneticisi ve çalışanı 8 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Çankaya Belediyesi'nin eğitim uygulamaları, örgün eğitime destek hizmetleri ve yaygın eğitim hizmetleri şeklinde iki ana başlıkta ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; belediye örgün eğitim uygulamaları kapsamında gündüz bakımevleri, çocuk kulübü faaliyetleri ve okulların fiziki ihtiyaçlarını karşılamaya dönük hizmetler vermektedir. Gündüz bakım evlerinde kurumsal ve nitelikli eğitim faaliyetlerinin sunulduğu ancak hizmetlerin yaygınlaşması ve toplumun her kesimi tarafından erişilebilir olması için daha fazla sayıya ve kapasiteye sahip olmasına gereksinim duyulduğu sonucuna varılmıştır. Çankaya Belediyesi'nin sunduğu yaygın eğitim hizmetleri kapsamında ise Çankaya Evleri'nde yürütülen faaliyetler başta olmak üzere bir çok farklı alanda (kültür-sanat, sağlık, engelli, kadın, tarım) eğitimlerin yürütüldüğü görülmüştür. Yürütülen eğitim faaliyetlerinin planlanmadan önce toplumun eğitim ihtiyaç analizinin yapılması, eğitim faaliyetlerinin sadece teknik bir beceri kazandırma amacı taşımaması için faaliyetlerin eğitsel, kültürel, siyasi ve sosyal boyutlarının bir bütün olarak ele alınması ve bu faaliyetlerin toplumsal dönüşümün bir aracı olarak görülmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to analyze the educational practices of Çankaya Municipality, which is one of the biggest municipalities of Turkey in terms of population and budget income, within the context of the role of local governments in formal and nonformal education, is a qualitative case study. In the research, along with the data collected by document analysis, semi-structured interviews are conducted with 8 participants who are the managers and employees working in the departments of Çankaya Municipality directly or indirectly responsible for educational services. In the research, educational practices of Çankaya Municipality is discussed in two main headings as support services for formal education and support services for non-formal education. According to the results of the research, Çankaya Municipality provides services aimed at meeting the physical needs of day-care centers, kids' club activities and schools within the scope of support services for formal education. It is concluded that institutional and qualified training activities are provided in day-care centers, but more centers in number and capacity are required for the services to become widespread and accessible to every segment of the society. Within the framework of the non-formal education services offered by Çankaya Municipality, it has been observed that the educational activities are carried out in many different areas (culture-art, health, disabled citizens, women, agriculture), primarily those conducted in Çankaya Houses. It is also concluded that educational needs analysis of the society should be made before planning the educational activities performed, that the educational, cultural, political and social dimensions of the activities should be considered holistically so that the educational activities do not have only the aim to acquire a technical skill, and that these activities should be seen as a tool of social transformation.