Monitoring migration, governing borders in the Agean Sea: An ethnographic study of practices, subjectivities, and narratives
Ege Denizi'nde göçün kontrolü, sınırın yönetimi: Pratiklerin, öznelliklerin ve anlatıların etnografik analizi
  1. Tez No: 658029
  2. Yazar: SİBEL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET İÇDUYGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, düzensiz göçü sınırların kurucu bir öğesi olarak varsayarak, Ege Denizi'ndeki siyasal alanın inşasını, denizin iki yakasında bulunan Yunanistan ve Türkiye'deki çeşitli aktörler, pratikler ve söylemler üzerinden inceler. Araştırma, Ege Denizi sınır yönetimini oldukça dönüştüren 2015 yılındaki Türkiye'den Avrupa'ya olan kitlesel göç hareketi sonrası dönemi kapsar. Bu çalışma, askeri personelin ve insani yardım aktörlerinin aynı sınır habitusu içerisinde iç içe geçen muğlak rol ve eylemlerinin sonucu olarak sınırın gittikçe daha da askerileşen yapısının altını çizer. Güvenlik-ehvenişer siyaseti ekseninde şekillenen bu kavramsal çerçeve içerisinde, birincil olarak Türkiyeli aktörlerin ahlaki norm ve profesyonellik söylemlerini,“üstün”konumdaki Avrupalı“öteki”ye karşı bir strateji olarak nasıl araçsallaştırdığı incelenir. İkinci olarak, kurtarma faaliyetinin asgari ve yönetimsel bir tahayyüle dayanması sebebiyle Yunanistan'da askeri aktörlerin tam da aynı referansları kullanarak sivil aktörlere karşı nasıl ahlaki hiyerarşiler kurmaya çalıştıkları gösterilir. Üçüncü olarak, bu araştırmada, Ege Denizi'nin kendine özgü jeopolitik yapısı nedeniyle farklılaşan sınır pratiklerinin karakteri ve meşrulaştırma araçları incelenir. Bu tez araştırması, 2015-2018 yılları arasında yapılan katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve politika/söylem analizine dayalı karma bir metoda dayanır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, by taking into account unauthorized migration as a constitutive force, aims to deconstruct the political space of the Aegean Sea through unveiling multiplicity of actors, practices, and discourses in two countries located on both sides of the sea, Greece and Turkey. The research particularly covers the post-2015 period in which the massive movement of refugees from Turkey into Europe has shaped and transformed the Aegean border space and accordingly the governance of mobility in an intensified manner. This study indicates that the ever-increasingly militarized border habitus results in the ambiguity of roles and actions among military and humanitarian actors while it blurs civilian and military spaces and rationales in border governance. Building on the conceptual basis of security-humanitarian nexus, the research firstly demonstrates that Turkish border practitioners utilize the narratives of humanitarian norms and professional capacity in order to challenge the“superior”position of their European counterparts. Secondly, a minimalist and managerial humanitarian imagination of“saving lives”blurs the military and civilian space in the sea that provides Greek military actors with political technology to degrade rescue humanitarians. Thirdly, due to the distinctive geophysicality of the Aegean Sea, the mode of border governance turns into a politics of interception in the name of rescue through which various military techniques are legitimized. The mixed methods approach of the study is based on a triumvirate: participant observation (in Search and Rescue operations), semi/open-structured interviews, and policy/discourse analysis in 2015-2018.