An application of exclusion theory to world politics: Core-periphery relations in Middle East history
Dünya siyasetine dışlama teorisinin bir uygulaması: Orta Doğu tarihinde merkez-çevre ilişkileri
- Tez No: 658030
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu tezin iddiası, dünya siyasi ilişkilerinin sistem yaklaşımı bakımından değerlendirilmesi durumunda, ilişkilerin ana şemasının devlet merkezli olmak yerine, merkez ve çevre dikotomisi üzerine kurulabileceği yönündedir. Bu bakışla, dünya siyasetinde altta yatan ilişki merkez ve çevre arasındaki ilişkidir ve bu ilişki“içerme”ve“dışlama”dinamiklerinin karşıtlığı üzerine kuruludur. İçerme ve dışlama kavramları Niklas Luhmann'ın sistem teorisinden adapte edilmiş ve bu kavramlara dayanarak yeni bir model önerilmiştir. Daha sonra bu model, antik Mezopotamya döneminden başlayarak Osmanlı-Safevi dönemine kadar olan süreçteki Orta Doğu tarihine uygulanmıştır. Bu bölgenin ve bu dönemin seçilmesindeki birinci sebep, bunların Uluslararası İlişkiler disiplininde genel olarak az çalışılması olarak öne çıkmaktadır. İkinci olarak bu bölge ve dönemde, tarihte ilk defa dünya siyasi ilişkilerinden bahsedilmeye başlanmıştır. Somut dönemler ile ilgili çalışmamızda elde ettiğimiz bulgularımız, geliştirdiğimiz teorik çerçeve ile büyük ölçüde uyumluluk göstermektedir. Şöyle ki: (1) Dünya siyasetinin, devlet merkezli yaklaşımdan ziyade merkez-çevre ilişkileri gözlüğünden okunması daha anlamlıdır. (2) Merkez-çevre ilişkilerinde ana eğilim dışlamadır. (3) Çevre, merkezle olan ilişkilerinde içerme arayışındadır. (4) Merkez bölgeler birbirlerinin hasmı olmayıp tam tersine işbirliği içerisindedirler. (5) Çevre kendi içerisinde bir bütünlük arz etmemektedir.
Özet (Çeviri)
The central claim of the thesis is that when world political relations are assessed from a systems perspective, the main template of relations can be established along core-periphery dichotomy, instead of a state-centric approach. From this perspective, the underlying relationship in world politics is the one between the core and the periphery and this relationship is characterized by the dynamics of exclusion vs. inclusion. Exclusion and inclusion concepts are derived from Niklas Luhmann's system theory, and based on these concepts a new model has been offered. Then, this model has been applied to the history of the Middle East from ancient Mesopotamia to the Ottoman-Safavid period. The reason why this region and this period is chosen is that they are understudied in the discipline of IR. Second, it is this region and period where for the first time the regional political relations became observable in history. The findings that are achieved by studying the political relations of the region are mostly in compliance with the predictions of the theoretical model we developed. The findings are: (1) It is more appropriate to read the world politics from a lens of core-periphery dichotomy rather than a state-centric perspective. (2) The underlying relationship between the core and the periphery is exclusion. (3) Peripheral areas seek inclusion in their relations with the core. (4) Core areas are not opponents of each other, rather they cooperate with each other. (5) Peripheral areas do not show a cohesion.