Ceza muhakemesinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in criminal procedure
  1. Tez No: 658045
  2. Yazar: BETÜL GAMZE BOGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. ONURSAL CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kişisel verilerin korunması on dokuzuncu yüzyılların sonundan itibaren üzerinde yoğun çalışmaların yapıldığı bir konudur. Diğer taraftan modern ceza muhakemesinde süje haklarına büyük önem verilmekte ve bu hakların kapsamı günden güne genişlemektedir. Bu çalışmada ceza muhakemesi sürecinde yer alan süjelerin kişisel verilerinin korunması ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kişisel veri kavramı, kişisel verilerin korunmasının tarihi gelişimi ile ulusal ve uluslararası kaynakları, kişisel veri kavramının hukuki niteliği, kişisel verilerin korunmasına ilişkin ilkeler ve kişisel verilerin işlenmesini şartları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde kısaca kişisel verileri koruyan suç tiplerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ceza muhakemesinde kişisel verilerin korunmasının esasları, genel veri koruma esaslarından farkları ile ceza muhakemesine ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler çerçevesinde izah edilmektedir. Ceza muhakemesi delille başlayan ve delille devam eden bir süreçtir. Bütün faaliyetlerin merkezinde deliller yer almaktadır. Bu nedenle bu çalışmada deliller ile kişisel veriler arasındaki bağlantı izah edilmiş sonrasında delillerin elde edilmesi, ortaya konulması, tartışılması ve değerlendirilmesine ilişkin hükümler, kişisel verilerin korunması çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of Personal Data is subject on made intensive studies since end of nineteenth century. On the other hand it is cared greatly in modern criminal procedure to subject's rights and day after day scope of that rights are expanding. In the study, protection of personal data of the subjects take part in criminal procedure process is handled. In first part of study, concept of personal data, historical development and internal and international of protection of personal data, legal attribute of term of personal data, principles with regard protection of personal data and requirements of processing personal data have been handled. Also in this part, crime typies of protection of personal data has been mentioned briefly. In the second part general principles of protection of personal data in criminal procedure, within the framework of different of principles of general data protection and legal provisions with regard of criminal procedure are explained. Criminal procedure is process begin with evidence and continue with evidence. Evidences take part in center of whole activities. For this reason, in this study, the connection between the evidence and personal data has been explained, and then the provisions regarding obtaining, revealing, discussing and evaluating the evidence are discussed within the framework of the protection of personal data.