Maçka Askeri Silahhanesi'nin teşkilat ve işleyişi (1873-1922)
Operation structure and fonctioning of Maçka Military Armory (1873-1922)
- Tez No: 658062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMETTİN BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezin konusu Osmanlı Devleti'nin İstanbul'daki dört askeri silahhanesinden biri olan Maçka Silahhanesi'nin teşkilatı ve işleyişidir. Osmanlı Devleti'nin merkez silahhanesi olan bu askeri yapı bugün İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi olarak kullanılmaktadır. Maçka Silahhanesi ile ilgili akademik çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmalar daha çok mimarlık ve restorasyon bölümleri tarafından yapılmış olup Silahhane-i Amire'nin teşkilat ve işleyişinden söz edilmemiştir. Bu nedenle mezkûr silahhanenin kurumsal yönü ele alınması gerekmektedir. Ayrıca konunun tetkiki Batılaşmanın Osmanlı askeri müesseselerinin teşkilat ve işleyişindeki etkisini göstermesini açısından da önem taşımaktadır. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin askeri teşkilatına verdiği önem bir askeri müessese örneği ile açıklanmıştır. Osmanlı Devleti'nin bu merkez Silahhanesi'nde Tophane-i Amire fabrikalarından gelen ve Avrupa'dan ithal edilen son sistem silahlar ve mühimmatlar depolanmaktaydı. Maçka Silahhanesi önemli silahlar ve mühimmatların toplandığı bir merkez olmasının yanı sıra bunların Osmanlı ülkesi içerisinde silah ve mühimmat dağıtımının da yapıldığı bir merkezdi. Bu konular tezimizde ayrıntılı bir şekilde izah edilmiştir. Tezin hazırlanmasında doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Buna göre öncelikle ayrıntılı bir literatür taraması yapılıp daha sonra konu ile ilgili arşiv belgelerine ulaşılmıştır. Elde ettiğimiz materyaller tez çalışmasında kronolojik sıra ile işlenmiş olup bunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bunlara ek olarak tezin konusu ile ilgili tablo, grafik ve belgelerin asıl nüshalarına yer verilmiştir. Tablo ve grafik BOA'dan tespit edilebilen belgelerden edinilen bilgilere göre hazırlandı. Anahtar Kelime: Osmanlı Devleti, İstanbul, Maçka Silahhanesi, Askeri Mühimmat, Askeri Mimari
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is organizational structure and functioning of Maçka military Armory, one of the four military armory of the Ottoman Empire in Istanbul. This military structure, which was the central armory of the Ottoman Empire, is today used as the Faculty of Foreign Languages of Istanbul Technical University. There are many academic studies on the Maçka Armory. However, these works were mostly carried out by the architecture and restoration department, and the organizational structure and functioning of Silahhane-i Amire was not mentioned. Therefore, the mentioned arsenal should be handled at an institutional aspect. In addition, the study of the subject is important in terms of showing the effect of Westernization on the organization and operation of the Ottoman military establishments. In study, the importance attached to the military organization of the Ottoman Empire was explained with an example of a military establishment. In this central Armory of the Ottoman Empire, the latest system weapons and ammunition from Tophane-i Amire factories and imported from Europe were stored. Besides being a center where important weapons and ammunition were collected, Maçka Armory was also a center where weapons and ammunition were distributed within the Ottoman country. These issues are explained in detail in thesis. Document analysis method was used in the preparation of thesis. Accordingly, first a detailed literature review was made and then archive documents related to the subject were obtained. The materials we obtained were processed in chronological order in the thesis study and evaluations were made about them. In addition to these, the original copies of the tables, graphics and documents related to the subject of thesis are included. The table and graphic were prepared according to the information obtained from the documents that can be detected from the BOA. Keyword: Ottoman Empire, Istanbul, Maçka Armory, Ammunition, Military Architecture