Sıvı kristal kompozitlerin dielektrik özellikleri
Dielectric properties of liquid crystal composites
  1. Tez No: 658081
  2. Yazar: MÜGE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET YILMAZ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda Smektik A mesofaz gösteren LC1 sıvı kristalinin, ikinci kısımda ise 5CB+%1 LC2 sıvı kristal kompozit malzemenin dielektrik parametreleri empedans spektroskopisi tekniğiyle incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde LC1 sıvı kristalinin sahip olduğu bütün faz geçişlerini içeren uygun sıcaklık değerlerindeki dielektrik analizleri yapılmıştır. Dielektrik analizleri, frekansa ve sıcaklığa bağlı olarak ölçümler sayesinde belirlenen bu sıvı kristalin dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımlarının analizleri, dielektrik rahatlama, Cole-Cole eğrilerinin analizleri yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise 5CB+%1 LC2 sıvı kristal kompozit malzemenin dielektrik parametreleri uygulanan farklı gerilimlerde belirlenmiş, 5CB sıvı kristalinin dielektrik parametreleri ile kıyaslanmıştır. Tüm bu analiz sonuçları ve ölçüm sonuçları sayesinde ortaya çıkan yöntem sıvı kristale ve kompozite ait faz geçişlerinin tespitinin yapılmasında farklı bir seçenek aynı zamanda da diğer yöntemlere ek bir dayanak olacaktır. Bunun yanı sıra, çalışma sırasında kullanılan sıvı kristal bileşikler uygulanan karakterizasyon sayesinde pek çok yönden analiz edilmiştir. Bu çalışma akademik bilgilerin literatüre katılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two main parts. In the first part, dielectric parameters of LC1 liquid crystal showing Smetic A mesophase and in the second part, dielectric parameters of 5CB+%1 LC2 liquid crystal composite material have been studied by the method of impedance spectroscopy. In the first part of the thesis, dielectric analyses of LC1 liquid crystal including its all-phase transition have been done. Dielectric analyses, the analyses of the real and imaginary part of dielectric constant of this liquid crystal determined by frequency and temperature dependent measurement, dielectric relaxation and the analyses of Cole-Cole curves have been done. In the second part of the thesis, dielectric parameters of 5CB+%1 LC2 liquid crystal composite material have been determined by different applied voltage and it has been compared with dielectric parameters of 5CB liquid crystal. The method arising with all the results of the analysis and of the measurements will be a different option for studying phase transition in liquid crystal composite as well as an additional basis for other methods. In addition to these, components of liquid crystal that used in the study have been analyzed in many respects thanks to applied characterization. This study will help to add academic knowledge to the literature.