Kalamitik sıvı kristallerin mezomorfik ve elektro-optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mesomorphic and electro-optical properties of calamitic liquid crystals
- Tez No: 987989
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILMAZ CANLI, DR. PELİN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sıvı kristal kompozitlerin (ağırlıkça %2 ve %5 oranında, farklı zincir uzunluklarına sahip iki sıvı kristal molekül MDC ve DDC ile katkılı) dielektrik özellikleri araştırıldı. Polarizasyon mikroskobu sonuçları, MDC ve DDC'nin sırasıyla SmC mezofaz ve SmC*, SmA mezofazları sergilediğini göstermektedir. 5CB (4-siyano-4'-pentilbifenil), 5CB:MDC ((S)-4-(2-Metilbütoksi)fenil 6-(4-dodesiloksifenil)piridin-3 karboksilat) ve 5CB:DDC ((S) -4-(3,7-Dimetiloktiloksi)fenil 6-(4-dodesiloksifenil)piridin-3-karboksilat) nin dielektrik özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda 5CB+%2 MDC, 5CB+%5 MDC, 5CB+%2 DDC, 5CB+%5 DDC'nin dielektrik özellikleri 5CB ile karşılaştırılmıştır. Dielektrik sabitinin gerçek ve imajiner bileşenleri (ɛ´, ɛ´´) kapasitans yöntemi ile hesaplanmıştır. Tüm kompozitler için dielektrik güç değerleri (∆εs), ε"max, frekansa bağlı iletkenlik mekanizmaları hesaplanmıştır. Ayrıca 5CB'ye MDC ve DDC eklenmesinin dielektrik dayanımı arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work, the dielectric properties of liquid crystal composites (doped with two liquid crystal molecules MDC and DDC with different chain lengths at 2 and 5 wt%) were investigated. Polarizing microscopy results show that MDC and DDC exhibit SmC mesophase and SmC*, SmA mesophase, respectively. Dielectric properties of 5CB (4-cyano-4'-pentylbiphenyl), 5CB:MDC ((S)-4-(2-Methylbutoxy)phenyl 6-(4-dodecyloxyphenyl)pyridine-3-carboxylate) and 5CB:DDC ((S)-4-(3,7-Dimethyloctyloxy)phenyl 6-(4-dodecyloxyphenyl)pyridine-3-carboxylate) have been investigated. In this respect, dielectric properties of 5CB+(2wt.%)MDC, 5CB+(5wt. %)MDC, 5CB+(2wt.%)DDC, 5CB+(5wt.%)DDC have been compared with 5CB. The real and imaginary components 〖(ε〗^',ε^'') of dielectric constant have been calculated by capacitance method. Dielectric strengths (∆εs), ε"max, conductivity mechanisms dependence of frequency have been calculated for all composites. It has been also determined that adding MDC and DDC to 5CB, increases the dielectric strength [131].