Anyonik bir boyar madde ve kurşun (II) iyonlarının adsorpsiyonu için selüloz esaslı adsorbanlar geliştirilmesi
Development of cellulose based adsorbents for adsorption of an anionic dyestuff and lead (II) ions
- Tez No: 658080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında, kurşun (II) iyonlarının ve Isolan Bordeaux SBLN boyar maddesinin sulu çözeltilerden adsorpsiyonu incelenmiştir. Çalışmada doğal adsorban olan selüloz; boyar madde giderimi için jelatin, kurşun (II) iyonları giderimi için laurik asit ile modifiye edilerek adsorpsiyon kapasitesindeki değişim araştırılmıştır. Adsorbanların karakteristik özelliklerinin aydınlatılması amacıyla FTIR, SEM, XRD, TGA ve BET yüzey analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sulu çözeltiden kurşun (II) iyonları ve boyar madde adsorpsiyonuna pH, adsorban miktarı, sıcaklık, zaman ve derişim gibi faktörlerin etkisi incelenmiştir. Adsorpsiyon için belirlenen uygun koşullarda yapılan deneylerden elde edilen veriler çeşitli denklemlere uygulanarak adsorpsiyon kinetik ve izoterm modellere uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca adsorpsiyon sürecinin standart serbest enerji, entalpi ve entropi değişimleri gibi termodinamik parametreleri de belirlenmiştir. Adsorbanların tekrar kullanılabilirliğinin araştırılması için adsorpsiyondesorpsiyon işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption of lead (II) ions and Isolan Bordeaux S-BLN dye from aqueous solutions on cellulose were investigated. The natural adsorbent cellulose in the study; The change in adsorption capacity was investigated by modifying with gelatin for dye removal and with lauric acid for removing lead (II) ions. FT-IR, SEM, XRD, TGA, and BET surface analysis methods were used to elucidate the characteristic properties of the adsorbents. The effects of factors such as pH, adsorbent dosage, temperature, contact time, and concentration on the adsorption of lead (II) ions and dyestuff from aqueous solutions were investigated. The data obtained from the experiments conducted under suitable conditions determined for adsorption were applied to various equations, and their suitability to adsorption kinetic and isotherm models was investigated. The adsorption process's thermodynamic parameters such as standard free energy, enthalpy, and entropy changes were also determined. Adsorption-desorption processes were carried out to examine the reusability of adsorbents.