Ada herboryumundaki caryophyllacealı boraginacea ve labiatae familyalarına ilişkin bitkilerin teşhisi
- Tez No: 6582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
79 6. SZET Bu çalışnıada ADA nerharyuaundaki Carypphyllaoeae, Boraginaceae ve'Labiatae familyalarına ait toplanı 125 türün listesi verilmektedir. Bunlardan sadece 12 tanesi CJ ve B7 İbarelerine“”ait olup örneklerin kemen hemen tamamını C5 Te C6 (Adana ve îçel) İarelerine ait“bit kiler oluşturmaktadır. Çeşitli sistematik kitaplar aracılığıylaaâlandırılanbu örnek-. lerin AKE Herbaiyizawndald. örneklerle karşılaştırılması da yapılmış tır, Baha sonra Türkiye Florasındaki filogenetik sıraya uygun ola rak dizilmiş, ancak sistematik özellikleri ve sinonimleri tekrardan kaçınmak amacıyla verilmeSİftir. Örneklerin sıralamasında önce fam lya özellikleri, sonra cins anahtarları, cins özellikleri ile tür ve varsa alt tür anahtarları ”belirtilmiştir. Tezimizde türlerin toplandığı hahitat, yuxdumuzda. yayıldığı“bölgeler' ve hangi fitocog- rafik hölgeye ait olduğuna ilişirin ”bilgiler yer almaktadır. Ayrıca üç kültür“bitkisi, özellikle ”belirtilmiştir. Sonuçta tür sayısı asasından en zengin familyanın 35 türle Lahiatae, sonra. Boraginaceae (23 tür) ve Caryophyllaceae (18 tür) -***ımmıt I I lllll ılı tın ıı III ı ı. « ı ıı İl il I II I^^MMMI I II lı I I olduğu görülmüştür, Lahiatae familyası 10, Boraginaceae 3“ve Gar^rophyllaoea-e familyası 2 endemik türe sahiptir. İncelenen örneklerin çoğunluğunu Akdeniz Kökenli ”bitkiler oluşturmaktadır, daha -sonra ir. -Tur, ve Av. -Sib. elementleri gelmektedir. Tür açısından zengin cinsten sırasıyla Silene (l0), Salvia (8), Staohys (5), Anphusa ve Onosina (4), Eohiuu (3), Ilijauartia veı Teuprium (3), olar al: ortaya çıkmaktadır.80 Çeşitli yayınların taranmasıyla Ilinuartia mııltineıyis, %4 pontana subsp. wieBneri, Silene dichotoma subsp. siTathorpi.ana Amelia, decurıbens C5 için, Myosotis incrassata. C6 ve Salvia solarea da C7 için yeni kayıt olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
81 7. SOMKAHT In this study, a list of totally 125 species“belonging to Caryaphyllaoeae, Boraginaoeae and Labiatae in AM Herbarium are presented. Only 12 of them belong to C7 and B7 squares and almost all of the speoies consist of plants which ”belong to C5 and C6 squares (Adana and İçel). These specimens identified“by means of various systematic books were compared with the specimens in ANK Herbarium as well. Later on they were ranged in accordance with the filogenetic order in Flora of Turkey. Synonimes and characteristic features are not presented in order to avoid repetition. ”While ranging the specimens, first of all family characteristics and then genus keys, genus characteristics ani species keys, if there is subspecies keys were pointed out. In this work, the habitats have also been indicated where the specimens are gathered and the regions in our country where they are spread ana information concerning phytogeography they belong to. Especially three different cultural plants are mentioned. Finally it is seen that Labiatae is the riohest family with 35 speoies, later Boraginaoeae with 28 species and CaryophyllaoeEa with 18 species. Labiatae family has 2 endemic species. The most of the materials having been examined are the pls-ts of Mediterranean origin. Then Ir.-Tur. and Euro. -Sib. elements follow them. The most of rjLohest genera are Silene (10 sp.), Salvia (l-)s Staohys (5), Anohusa and Onosma (4)5 Eohium, Minuartia and Teucrlr. (3) respectively.82 We found out l)y aearoliiii^ various publications that fclnuartia cfctltineryis, Kinuartia nontana subsp. wiesiieri, Silene diohoto:na subsp. siMlıorpiana and ArneTjia deoxrabens are new records for 05 square 5 Hyp sot i s inorassata for C6 and Salvia solarea, for 07 square.