Örgütlerde performans yönetimi ve kalkınma ajansları için bir performans değerleme önerisi
Performance management in organizations and performance appraisal proposal for development agencies
- Tez No: 658113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütlerde insan kaynakları yönetimi kapsamındaki politikaların temelinde örgütün sahip olduğu kaynakların etkin kullanımının ve sahip olunan amaçlara ulaşılmasının çalışanlar yani insan kaynağı boyutunda sağlanması yer almaktadır. Bu da söz konusu insan kaynağının en etkin performansı sergilemesiyle sağlanabilecektir. Bu noktada performans yönetimi devreye girecektir. Çalışanın performansını ölçmek ve değerlendirmek bir süreç işi olduğundan konu performansın planlanması, uygulanması, değerlendirilmesi, ölçümü ve iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gibi alt süreçlerin tasarlanması ve yürütülmesi halini alacaktır. Bölgesel kalkınmanın ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasının sağlanması amacıyla kurulan Kalkınma Ajansları da bir örgüt olarak sahip olduğu nitelikli insan kaynağını, ulaşmayı hedeflediği amaçlarına en etkin şekilde ulaşabilmek adına ana enstrüman olarak kullanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak performans yönetimine dair kavramsal çerçeve ilgili yazın çerçevesinde ortaya konmuştur. Sonrasında Kalkınma Ajanslarının yapı ve işleyişi açıklanmıştır. Araştırma kapsamında ise Kalkınma Ajanslarının mevcut performans yönetimi uygulamaları yapılan mülakatlar ile derlenerek verilmiş ve ardından da bu kurumlarda çalışan personelin performans yönetim ve değerlendirme sistemi algıları bir anket çalışması ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Anket kapsamında çalışanların algılarının, performans planlama süreçlerine katılımcılığının sağlanması, çoklu değerlendirici ve çoklu değerlendirme kriterlerini içeren bir sistemin uygulanması, bu süreçlerin çevrimiçi şekilde yürütülmesi ve performansın geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi ile bu hususlardaki algılarının yaş, eğitim, unvan ve Ajansta çalışma süreleri ile bir farklılık göstermediği bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç olarak ise Kalkınma Ajansları için araştırma sonucunda elde edilen bulgularla paralel olarak bir performans değerlemesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the core of Human Resources policies in organizations is the effective use and managment of resources within the organization, as well as the attainment and achievement employee's goals. This is the primary function of human resources. This can only be achieved by the upmost effecient performance. At this point, performance management will come into play. Since measuring and evaluating the performance of the employee is a process-based task, so the main issue will be the designing and executing of these sub-processes such as: planning, implementation, continual evaluation, measurement, improvement and development of performance. Development Agencies, which were established to ensure regional development in addition to reducing regional development disparities, also need the use of qualified human resources departments as the organization's main instrument to obtain their goals in the most effective way. Within the scope of this study, firstly, the conceptual framework of performance management was presented within the framework of the relevant literature. Afterwards, the general structure and operation of Development Agencies were explained in more detail. Within the scope of the research, current performance implementation of Development Agencies was compiled by interviews and then performance management and evaluation system of personals working at these institutions were tried to be analysed by the survey study. Within the scope of the survey, ensuring the participation of employees in performance planning processes, applying a system that includes multi-evaluator and multi-evaluation criteria, conducting these processes online and implementing practices aimed at improving and performance, and their perceptions on these issues with age, education, title and working time in the Agency, which has been found that there is no difference. As a result, a performance evaluation proposal was made for Development Agencies in line with the findings obtained as a result of the research.