Bornova şartlarında yetiştirilen nektarin (Prunus persica var, nucipersica schneid) ve domates şeftalisi (Prunus persica var, platycarpa bailey) çeşitlerinin fenolojik, pomolojik ve biyolojik özelliklerinin saptanması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 65812
  2. Yazar: HAKAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile hakkında fazla kaynak bulunmayan ve yeterince tanınmayan nektarin ve domat şeftalisi çeşitlerinin daha yakından taranmasının sağlanmasına çalışılmıştır. Üzerinde çalışma yapılan Armking, Sunred, Anderson, Summergrand, Hardired, Independence, Nectared-6, Domat Şeftalisi ve San Domat Şeftalisi çeşitlerinin fenolojik, pomolojik ve biyolojik özellikleri incelenmiş ve bu sayede çeşitlerin taç, gövde, çiçek,yaprak, meyve gibi kısımları ve çiçeklenme safhaları, çiçek tozlarının çimlenme oranlan, kendiyle uyuşma gibi özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to describe some characteristics of nectarin and varieties which aren't known and haven't enowgh any formation. In this study, some cultivars such as Armking, Sunred, Anderson, Independence, Hardired, Summergrand, Nectared-6, Tomato peach and Yellow Tomato peach were used. Phenological, pomological and biological parameters of these varieties were investigated. Thus some date were obtained in relation to crown, stem, flower, leaf and fruit, in additon, flowering period, pollen germination and self compatibility were determined.