Almanya kökenli bazı yazlık arpa çeşitlerinin aydın koşullarında kışlık olarak yetiştirilme olanağı
- Tez No: 83585
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Almanya kökenli bazı yazlık karakterli arpa çeşitlerinin Aydın ekolojik şartlarında kışlık olarak yetiştirilme olanağının saptanması amacıyla yapılan bu araştırma; 1997-1998 üretim yılında, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Üretim ve Araştırma çiftliğinde yürütülmüştür. Çalışmaya, Almanya'dan sağlanan yazlık karakterli on beş arpa çeşidi ve bölgenin iki standart çeşidi materyal olarak alınmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre, dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada; başta tane verimi olmak üzere, bitki boyu, başak boyu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, tek başak verimi, bin tane ağırlığı, biyolojik verim, sap verimi, hasat indeksi ve başaklanma süresi gibi bazı agronomik karakterler ile araştırılan çeşitlerin doğal epidemi koşullarında Rinchosporium secalis ve Erysiphe graminis f. sp. hordei etmenlerine karşı reaksiyonları incelenmiştir. Araştırma sonucunda; City çeşidinin tane verimi bakımından yüksek verim potansiyeline (505.3 kg/da) sahip olduğu saptanmıştır. Almanya kökenli çeşitlerin bitki boyu bakımından daha kısa ve yatmaya dayanıklı; başak boyunun standart Boraova-92 çeşidinden daha düşük, diğer standart Zafer- 160'dan daha yüksek; başakta Başakçık sayısı bakımından kontrol çeşitlerden daha üstün; hasat indeksinin Zafer- 160'dan daha yüksek ve bunlardan Thuringia çeşidinin en erkenci çeşit olduğu belirlenmiştir. Almanya kökenli çeşitlerin tamamının Rinchosporium secalis etmenine karşı duyarlı, buna karşılık Erysiphe graminis f.sp. hordei etmenine karşı dayanıklı reaksiyon verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
27- SUMMARY This research was carried out to determine possibility of growing some spring barley varieties of originated from Germany at winter ecological condition in Aydın province. Fifteen spring barley and two standard varieties were tested in completely randomized block design with four replications. In this research; first of all, yield, plant length, ear length, number of spiklets per spike, number of kernel per ear, single ear yield, thousands kernel weight, biological yield, stem yield, earliness and harvest index were determined. In addition, the reactions of varieties were detected against Rinchosporium secalis and Erysiphe graminis f.sp. hordei at natural epidemic conditions. At the end of study, City variety was determined as the highest yielding variety (505.3 kg/da). German varieties were compared two Turkish standard variety, Bornova 92 and Zafer 160: They were taller and resistant to lodging; their ear lengths were shorter than Bornova 92, but higher than Zafer 160; their number of kernel per ear were higher than the standards. On the other hand, their harvest index were higher than that of Zafer 160 and German variety, was earlinest one. Although all varieties originated from Germany were susceptible to Rinchosporium secalis, they were resistance to Erysiphe graminis f.sp. hordei.