Toplumsal hafıza, belgesel, sansür: Bakur örneği
Social memory, documentary, censorship: Bakur
- Tez No: 658125
- Danışmanlar: DR. AYÇA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez temel olarak Kürt sorunu bağlamında belgesel, sansür ve hafızanın kesişimselliği üzerine odaklanmaktadır. İlk olarak, bu çalışma belgesel ve hafıza arasındaki ilişkiyi irdeleyerek, belgesellerin sansürlenmesinin ne tür bir anlam yarattığı üzerine çeşitli önerilerde bulunmaktadır. İkinci olarak, bu çalışma Türkiye'nin en uzun soluklu sorunlarından birisi olan Kürt sorununun, Kürt kimliğinin sinemadaki yansımalarını takip ederek, Kürt kimliğinin sinemadaki temsilini tartışmaktadır. Bu noktada, Türk sinemasının yanı sıra, 1990'ların sonunda başlayıp, 2009 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde deklare edilen“Açılım”süreci ile ivme kazanan Kürt filmleri içerisindeki Kürt kimliğinin temsiline dair bir çerçeve çizmektedir. Ayrıca, bu çalışma 2000'li yıllarda artan Kürt filmleri içerisindeki belgesel sinemaya olan yoğun ilgiyi hafıza nosyonu ile birlikte ele almaktadır. Bu bakımdan, Kürt belgesellerine yönelik uygulanan sansür uygulumalarına dikkat çekerek, sansür ve hafıza arasındaki ilişkiyi ve dolayısıyla kamusal alanda Kürt sorunun hafızasına değinmektedir. Son olarak, bu tezin kapsamında, yönetmenliğini Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yaptığı Bakur (Kuzey, 2015) belgeseli vaka çalışması olarak seçilmiştir. Açılım süreci ile üretilmeye başlanan Bakur, Açılım sürecinin sona ermesi ile sansürlendi. Bu noktada, bu çalışma bir taraftan Bakur'un Kürt sorununa bir belgesel olarak nasıl yaklaştığını analiz ederken, diğer taraftan sansürü Türkiye'nin siyasi değişim ve dönüşümlerinin bir parçası olarak okumaktadır. Ayrıca, Bakur'un sansürlenmesinden sonra hükümetin sansür politikalarına karşı ortaya çıkan tepkileri hafıza kavramı çerçevesinde yorumlamaktadır. Yöntemsel olarak, bu tez anlatımsal ve metinsel metodolojiden yararlanmaktadır. Son zamanlarda Kürt filmleri üzerine yapılan çalışmaların birçoğu sıklıkla Kürt filmlerini hafıza kavramı ile tartışmaktadır. Bu bakımdan bu tez, yapılan çalışmalara sansür kavramını ekleyerek, Kürt filmlerini belgesel, hafıza ve sansür kesişimselliğinde tartışmakla var olan literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly concentrates on the intersectionality between documentary, memory and censorship in the context of the Kurdish question, which is one of the long-standing issues in Turkey. Initially, by analyzing the relationship between documentary cinema and memory this research makes various suggestions on what kind of meaning the censorship of documentaries creates. Secondly, following the reverberations of the Kurdish question, Kurdish identity in cinema, this research discusses the cinematic representations of the Kurdish identity. At this point, this study draws a framework concerning the representation of the Kurdish identity in Turkish cinema and in Kurdish films, started at the end of 90s and gained momentum with the declaration of the Opening process, launched during the AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi/Justice and Development Party) era. In addition, this study deals with the tendency towards documentary films within Kurdish films, together with the notion of memory. Thirdly, by drawing attention to the censorship practices towards Kurdish documentaries, this research focuses on the relationship between censorship and memory and thus the memory of the Kurdish question in the public sphere. Finally, within the scope of this research the documentary Bakur (North, 2015) directed by Çayan Demirel and Ertuğrul Mavioğlu was chosen as a case study. Bakur started to be produced with the declaration of the Opening process and was censored after the collapse of the Opening. In this context, this thesis analyzes how Bakur as a documentary approaches the Kurdish question and reads the censorship policies of the government as a part of political changes and transformations in Turkey. Also, this thesis interprets the reactions to the censorship policies of the government that emerged after the censorship of Bakur with the notion of memory. Methodologically, this thesis is composed of narrative and contextual analysis. Recent studies on Kurdish documentaries frequently highlight documentary's strong relationship with the notion of memory. In this respect, by adding the notion of censorship to the existing literature, this thesis aims to offer a wider reading of the Kurdish question within the framework of censorship, documentary and memory.