Kamu hizmeti anlayışında değişim ve kamu hizmetlerinin gördürülmesine ilişkin sözleşmeler
Change in public service concept and agreement for assignment of rendering of public services
  1. Tez No: 658126
  2. Yazar: EBRU ZEYBEK CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NURİ YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Neoliberalizmin etkisiyle devletlerin üretim ve piyasaki konumu değişmiş, klasik kamu hizmeti anlayışındaki hizmeti kendi araç, gereç ve personeliyle yürüten devlet giderek yerini düzenleyici ve denetleyici devlete bırakmıştır. Kamu hizmeti alanlarının özel hukuk kişilerine açılması mülkiyetin devri şeklinde özelleştirmelerle ya da ruhsat vb. tek taraflı işlemler ve sözleşmelerle hizmetlerin idarenin gözetim ve denetimi altında özel hukuk kişilerine gördürülmesiyle olanaklı kılınmıştır. Tezin esas konusu kamu hizmeti anlayışındaki değişimin idarenin yaptığı kamu hizmetlerinin gördürülmesine ilişkin sözleşmelere etkisi üzerinedir. Kamu hizmetlerinin özel hukuk kişilerine gördürülmesinde idare ile özel hukuk kişileri arasında yapılan sözleşmeler idari sözleşmeler olabildiği gibi özel hukuk sözleşmeleri de olabilmektedir. Anayasa Mahkemesi'nin kamu hizmetlerinin özel hukuk sözleşmesiyle gördürülemeyeceğine ilişkin ısrarı doğrultusunda özel hukuk sözleşmesiyle yapılmasını öngören kanunları iptali, 1999 yılında Anayasa'nın 47.maddesinde yapılan değişiklikle, hizmetlerin kanunla öngörülmesi şartıyla özel hukuk sözleşmesiyle gördürülebileceğine ilişkin hükmün eklenmesiyle son bulmuştur. Aynı zamanda Anayasa'nın 125.maddesinde yapılan değişiklik ve Uluslararası Antlaşmalar yoluyla kamu hizmetlerinin gördürülmesine ilişkin sözleşmelere ilişkin uyuşmazlıklara tahkim yolunun açılması sağlanmıştır. Böylece kamu hizmetleri hem özel hukuk kişilerine, özel hukuk sözleşmesiyle gördürülebilir hale gelmiş hem de sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıkların adli yargıda ya da tahkim yolunda çözümlenmesi olanaklı kılınmıştır. Kamu hizmeti anlayışında ve kamu hizmetlerinin gördürülmesine ilişkin sözleşmelerde yaşanan bu değişimin hukuk sisteminde olduğu gibi, hizmetten yararlananlar açısından da etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the influence of neoliberalism, the position of states in production and in the market has changed, and the state, which provides the service with its own tools, equipment and personnel in classical public service model, has gradually been replaced by the regulatory and supervisory state. Opening of public service areas to private law persons through privatization in the form of transfer of ownership or through unilateral transactions and contracts, such as licences, provision of the services by private law persons under the supervision and control of the administration has been made possible. The main subject of this thesis is concerned with the impact of the change in the understanding of public service on the contracts regarding the public services performed by private law persons under the supervision of the administration. Contracts between the administration and private law persons can be administrative contracts as well as private law contracts. The annulment of the laws stipulating that the public services may not be rendered by the private law contract as a ceonsequence of the insistence of the Constitutional Court has come to an end with the addition of the provision made with the special law contract provided that the services were foreseen by law with the amendment made in article 47 of the Constitution in 1999. At the same time, through the amendments made in article 125 of the Constitution and International Treaties it was ensured that an arbitration path was opened to disputes related to the agreements regarding the public services. Public services have thus been made available to private law persons through private law contracts in addition to resolution of disputes arising from contracts being possible in judicial justice or arbitration. The change in the understanding of public service and in contracts related to the provision of public services had implications on the people who benefit from the service as well as on the legal system.