Matematik öğretiminde biçimlendirici değerlendirme eğitiminin ortaokul matematik öğretmen adaylarının ölçme ve değerlendirme algıları, pedagojik anlayışları, tutumları ve niyetleri üzerine etkisi
The effects of a formative assessment education on the assessment perceptions, pedagogical understandings and attitudes-intentions of the prospective secondary mathematics teachers
- Tez No: 658137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik eğitiminde biçimlendirici değerlendirme becerilerinin geliştirilmesi ve mesleğe başladıktan sonra biçimlendirici değerlendirmeyi matematik öğretiminde kullanabilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmaya/geliştirmeye yönelik bir eğitim tasarlamak ve bu eğitimin adayların ölçme ve değerlendirme algıları, pedagojik anlayışları ve biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutumları ve niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yaklaşımlarından biri olan gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Öğretmen Adayları için Biçimlendirici Değerlendirmeye Yönelik Tutum ve Niyet Ölçeği”,“Öğretmenlerin Ölçme ve Değerlendirme Sürecine İlişkin Kavrayışları”,“Pedagojik Anlayış Ölçeği”ve“Görüşme ve İnceleme Formları”kullanılmıştır. Verilerin analizinde çok değişkenli çok yönlü varyans analizi (MANOVA), t- testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin deneysel işlemler sonrasında ölçme-değerlendirme algı puanları, öğretme - öğrenme anlayışı puanları ve biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutum ve niyet puanlarının istatistiksel olarak anlamlı seviyede birbirinden farklı olduğu anlaşılmış; deney grubunda uygulanan biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin ölçme-değerlendirme algılarını, öğretme - öğrenme anlayışlarını ve biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutumlarını ve niyetlerini istatistiksel açıdan anlamlı ölçüde farklılaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Matematik Eğitimi, Biçimlendirici Değerlendirme, Biçimlendirici Yoklama Soruları, Hızlı Değerlendirme Etkinlikleri, Geri Bildirim
Özet (Çeviri)
The study aims to create an instructional design to promote the formative assessment skills of prospective middle school mathematics teachers and help them to attain the necessary knowledge, skills, and attitudes to use formative assessment in their professional careers. Moreover, the present study examines the effect of the instructional design on the perceptions of measurement and assessment, the pedagogical understanding, attitudes, and intentions of the prospective teachers. The embedded design, which is one of the mixed research approaches in which quantitative and qualitative research approaches are utilized, has been used. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design has been used with the pretest-posttest control group with a proper sampling method. Further, in the qualitative part of the study, the case study design was used.Research data was collected through; Formative Assessment Attitude and Intention Scale for Preservice Teachers, The Teachers' Perceptions of Measurement and Assessment Scale, Teaching and Learning Conceptions Questionnaire, and Interview and Examination Forms. The multivariate multi-directional variance analysis (MANOVA), t-test and Wilcoxon Signed Ranks test, have been used. According to the results, the experimental and control group students' measurement-assessment perception scores, teaching-learning conception scores, and attitude and intention scores towards formative assessment were significantly different after the experimental learning design. KEYWORDS: Mathematics Education, Formative Assessment, Formative Probes, Quick Formative Assessment Activities, Feedback