Ayvacık yarımadası depremselliği ve deprem tehlike analizi
Seismicity and earthquake hazard analysis for Ayvacik peninsula
- Tez No: 658138
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kuzeybatı Ege bölgesinin en karmaşık tektonik unsurlarını barındıran Ayvacık – Biga Yarımadası oldukça yoğun bir depremsellik gösterir. Bu yarımada ve yakın çevresi için farklı dönemlerde meydana gelen orta ve büyük depremlerin deprem tehlikesi analizi, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Temel deprem parametreleri olarak da bilinen a ve b-değerleri bu çalışmanın veri tabanı olan aletsel dönem deprem kataloğundaki M>2 için belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Ayvacık - Çanakkale başta olmak üzere ve yakın çevresinde 6 Şubat 2017'de meydana gelen Mw=5,4 büyüklüğündeki deprem ile başlayan ve süreklilik gösteren deprem sonrası aktivitenin Tuzla deformasyon zonu çevresinde yaklaşık 25x10 km'lik bir alanda kümelendiği gözlenmiştir. Bu deprem öncesi ve sonrası yerel tektonik yapılar ve gerilme durumları ile ilişkilendirilebilecek başta b-değeri olmak üzere olasılıksal parametreler de değerlendirilmiştir. Kısa ve uzun dönemde bu parametrelerin ana deprem öncesi ve sonrası azalım ve artış eğilimleri yerel ve bölgesel hâkim gerilmelerin yanında üst kabuktaki heterojenite ve jeotermal kaynaklar da göz önünde bulundurularak sismisite ve sismotektonik yapıya katkısı ve ilişkisi uzaysal ve zamansal olarak incelenmiştir. Yerel ve bölgesel sismik kaynakların karakteristik özelliklerine göre (faylanma ve episantr) deprem tehlike alt bölgeleri belirlenmiştir. Kırılgan kabuk içinde meydana gelen depremlerin ana deprem öncesi ve sonrası davranışı, zaman ve uzayın fonksiyonu olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ayvacık - Biga Peninsula, which has the most complex tectonic segments of the northwestern Aegean region, shows a remarkable dense seismicity. The earthquake hazard analysis of medium and large earthquakes occurred at different periods for the peninsula and its vicinity is the basis of this study. The basic earthquake parameters those are generally known as a and b-values, were determined and evaluated for the earthquakes M> 2 during the instrumental period earthquake catalog, which is the database of this study. It was observed that the dense seismic activity after the earthquake that initiated in the event of Mw = 5,4 on February 6, 2017, especially in Ayvacik- Çanakkale and its close vicinity, and which has been continuing, was clustered around Tuzla deformation zone in an area of approximately 25x10 km. Probabilistic parameters including b-value which can be related with local tectonic structures and stress states before and after this earthquake were also evaluated. In the short and long term, the decreasing and increasing tendencies of these parameters before and after the main shock were examined spatially and temporally in addition to local and regional dominant stresses, heterogeneity in the upper crust and the contribution of the geothermal resources to the seismicity and seism tectonic structure. According to the characteristics of local and regional seismic sources associated with faulting type and epicentral distribution, earthquake hazard sub-regions were determined. Spatial and temporal distribution of the parameters before and after the earthquakes were analyzed.