Effects of salicylic acid applications on plant growth criteria and nutrient uptake of lettuce (Lactuca sativa) under some abiotic stress conditions
Bazı abiyotık stres koşullarında salisilik asit uygulamalarının marulda (Lactuca satıva) bitki gelişim kriterleri ve besin elementi alımına etkisi
- Tez No: 658144
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada bazı abiyotik stres koşullarında salisilik asit uygulamalarının marulda (Lactuca sativa) bitki gelişim kriterleri ve besin elementi alımına etkisi belirlenmesi amaçlanmıştır. Kontrollü koşullarıda 72 saksıda yetiştirilen marul (Lactuca sativa) fideleri deneme bitkisi olarak kullanılmıştır. Denemeler, 3 kg toprak kapasiteli 144 plastik saksıda, tam şansa bağlı deneme desenine göre iki ayrı dönemde ve 3 tekrarlamalı olarak Van YüzüncüYıl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümüne ait bitki büyütme odasında, sıcaklık nem ve ışık kontrollü steril koşullarda yürütülmüştür. Salisilik asit (0, 1, 2, 4 mM), kadmiyum (0, 40 ve 80 mg kg-1), ve tuz (0, 30 ve 60 mM) yetiştirme ortamlarına kadmiyum nitrat (CdNO3) ve sodyum klorür (NaCl) formlarında uygulanmıştır. Denemeler fide dikimini takiben 8 hafta sonunda sonlandırılmıştır. Hasat edilen bitki örneklerinde bitki büyüme parametrelerile makro ve mikro bitki besin elementleri belirlenmiştır. Sonuç olarak bu araştırmada artan Cd ve NaCl dozlarının bazı parametreler üzerinde az veya çok olumsuz etkileri gözlenmiştir. Ayrıca genel olarak 2 mM'nin Cd ve NaCl uygulamalarında optimum doz olduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle SA ve Cd uygulamalarında bitki boyu, bitki kuru ağırlığı, yaprak sayısı, kök çapı, klorofil, K, ve Cd parametrelerinde, SA ve NaCl uygulamalarında bitki boyu, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, yaprak sayısı, kök uzunluğu, kök çapı, tüketilen ağırlık, Mg, ve Na parametrelerinde SA2 dozu etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of salicylic acid applications on plant growth criteria and nutrient uptake of lettuce (Lactuca sativa) under salt and cadmium abiotic stress conditions. Seedlings of lettuce (Lactuca sativa) grown in 72 pots in a pre-controlled environment were used. The experiments were carried out in 144 plastic pots with a soil capacity of 3 kg, with 3 replications in two separate times, according to the trial pattern based on full chance, in the plant growing room of Van YüzüncüYıl University, Faculty of Agriculture, Soil Science, and Plant Nutrition, under temperature, humidity, and light-controlled sterile conditions. Salicylic acid (0, 1, 2, 4 mM), cadmium (0, 40 and 80 mg kg-1), and salt (0, 30 and 60 mM) were applied in the form of cadmium nitrate (CdNO3) and sodium chloride (NaCl) in the growing medium. The trials were terminated at the end of 8 weeks after planting the seedlings. Plant growth parameters and macro and micro plant nutrients were determined in the harvested plant samples. As a result, in this study, more or less negative effects of increasing Cd and NaCl doses on some parameters were observed. In addition, it has been concluded that 2 mM is the optimum dose for Cd and/or NaCl applications in general. Especially in SA and Cd applications plant height, plant dry, leaf number, root diameter, chlorophyll, K, and Cd parameters and in SA and NaCl applications plant height, plant fresh weight, plant dry weight, leaf number, root length, root diameter, consumed weight, Mg, and Na parameters were influenced by SA2 dose.