Jealousy, basic need satisfaction and well-being in romantic relationships
Romantik ilişkilerde kıskançlık, temel ihtiyaç doyumu ve iyi olma hali
- Tez No: 658145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin temel amacı, Öz Belirleme Kuramı'ndan yola çıkarak, kıskançlığın temel ihtiyaç doyumunu olumsuz yönde etkileyerek bireysel ve ilişkisel iyi olma haline zarar verdiğini öne süren Kıskançlık-Temel İhtiyaç Doyumu Modelini önermektir. Model kesitsel, boylamsal ve deneysel desenlerle 6 çalışma ile test edilmiştir. Çalışma 1 ve Çalışma 2, modeli korelasyonel bulgularla desteklemiştir. Çalışma 3, erkeklerin daha fazla kıskançlık bildirdikleri günden sonraki gün daha düşük seviyede temel ihtiyaç doyumu ve buna bağlı olarak daha düşük bireysel ve ilişkisel iyi olma hali bildirdiklerini gösteren boylamsal bulguyu ortaya koymuştur. Çalışma 4 ve 5, kıskançlık deneyimleri anımsatılan bireylerin daha düşük miktarda temel ihtiyaç doyumu, bireysel ve ilişkisel iyi olma hali bildirdiğini ortaya koymuştur. Son olarak, Çalışma 6, Cyberball oyunu kullanılarak kıskançlığın oluşturulduğu deneysel koşulda katılımcıların daha düşük seviyede ilişkisellik tatmini ve buna bağlı olarak düşük bireysel ve ilişkisel iyi olma hali rapor ettiğini göstermiştir. Sonuç olarak, çalışma bulguları kıskançlık, temel ihtiyaç doyumu, bireysel ve ilişkisel iyi olma hali arasında istikrarlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuş ve öne sürülen modeli desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim in this dissertation was to propose the Jealousy-Basic Need Satisfaction Model derived from Self-Determination Theory (SDT), claiming jealousy thwarts basic need satisfaction, which in turn results with lower individual and relationship well-being. The model was tested across six studies with cross-sectional, longitudinal, and experimental designs. Studies 1 and 2 provide correlational evidence. Study 3 provide longitudinal evidence that males reported lower basic need satisfaction, and in turn lower individual and relationship well-being on the day after they reported more jealousy. Studies 4 and 5 provided experimental evidence, as after recalling a jealousy experience, individuals reported lower basic need satisfaction, individual and relationship well-being. Finally, in Study 6, jealousy was evoked using an offline ball-tossing game, Cyberball, and participants in jealousy condition reported lower relatedness satisfaction, and relationship well-being. Overall, findings demonstrated consistent associations among jealousy, basic need satisfaction and well-being, and supported the proposed model.