Zile ilçe merkezinde ve yakın çevresindeki bazı köylerde kültürel mirasın kültürel coğrafya açısından önemi
The importance of cultural heritage in terms of cultural geography in Zile district center and some nearby villages
  1. Tez No: 658147
  2. Yazar: DUYGU MİNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Zile ilçe merkezi ve yakın çevresindeki bazı köylerde yer alan somut ve somut olmayan kültürel miras varlıklarınının kültürel coğrafyayla olan ilişkisi açıklanmaktır. Sözkonusu çalışmada alt amaç ise araştırma sahasının mevcut kültürel miras potansiyelini ortaya çıkartarak sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Zile İlçesi ve yakın çevresi küreselleşen dünya düzeni içerisinde özgünlüğünü korumaya devam eden yaşam tarzlarını içermektedir. Bu nedenle tez çalışmasında araştırma sahası olarak Zile ilçe merkezi ve yakın çevresindeki Çeltek, Acısu, Emirören, Boldacı, Şeyh Nusreddin, Yalınyazı, Yeşilce, Kepez köyleri seçilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak nitel araştırma yöntemlerinden olan tarama, gezi gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmış ve kültürel miras varlıkları irdelenmiştir. Sahadaki kültürel miras varlıklarının doğal ve beşeri ortamla ilgileri tespit edilmiştir. Coğrafi özelliklerinin yeme- içme, giyim, atasözleri vb. gibi somut olmayan kültürel miras üzerinde etkilerinin yanısıra sivil mimari, su yolları, çeşmeler ve ziyaret yerleri gibi maddi kültür öğelerini de etkilendiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, daha önce Zile ilçe merkezi ve yakın çevresindeki yerleşmelerde kültürel mirası, kültürel coğrafya açısından değerlendiren bir çalışma olmaması nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada insanların kültürel varlıkları meydana getirirken coğrafyadan etkilenmesinin kaçınılmaz bir durum olduğu görülmüştür. Mekan ve insan kültürel mirasın ortaya çıkmasında en önemli etkenlerdir. Araştırma sahasında farklı mekanlardan gelen kişilerin ise geldikleri mekandaki yaşam tarzını da beraberinde getirip bu sahada değişerek kuşaklar arasında aktarıma devam ettikleri gözlemlenmiştir. Bunun yanısıra karma bir kimliğe sahip olan araştırma sahasında farklı kültürlere sahip toplulukların kültürel bellek üzerindeki etkileri görülmektedir. Bu karma yapı içerisinde kültürel miras değişip dönüşerek nesiller arasında aktarılmaya devam etmektedir. İki yıl gibi bir sürede hazırlanan bu çalışmanın, Zile ilçe merkezi ve yakın çevresini araştırmak isteyen kişilerin yararlanabileceği bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a master's thesis, the relationship between the tangible and intangible cultural heritage assets in the Zile district center and some villages in its immediate vicinity with the geography is explained. The sub-purpose of this study is to reveal the existing cultural heritage potential of the research field and ensure its sustainability. Zile District and its immediate surroundings include lifestyles that continue to preserve their originality in the globalizing world order. For this reason, Zile district center and villages in its close vicinity, Çeltek, Acısu, Emirören, Boldacı, Şeyh Nusreddin, Yalınyazı, Yeşilce, Kepez villages, were selected as the research area in the thesis study. In this study. Firstly, qualitative research methods such as screening, travel observation and interview methods were applied and cultural heritage assets were examined in this study. The relations of the cultural heritage assets in the field with the natural and human environment were determined in this study. Natural environment's eating and drinking, clothing, proverbs and so on. It has been observed that it is influenced by the characteristics of the geography, where it also has material cultural elements such as civil architecture, waterways, fountains and visiting places and places of visit. This study will contribute to the literature since it was not a study that previously evaluated the cultural heritage in the center of Zile district and its surroundings in terms of cultural geography. In this study, it was seen that it is inevitable for people to be affected by geography while creating cultural assets. Cultural heritage cannot exist without space and people. It has been observed that people coming from different places in the research field continue to transfer between generations by bringing with them the lifestyle of the place they come from and transforming it in this field. In addition, the effects of communities with different cultures on cultural memory are observed in the research field, which has a mixed identity. Within this mixed structure, cultural heritage continues to be transferred between generations by changing and transforming. This study, prepared in a period of two years, is a resource that can be used by people who want to research Zile district center and its close surroundings.