Silindirik form verilmiş tavuk gübresinde ısıtma ve soğutma uygulamasıyla kabuk oluşturmak için gerekli parametrelerin araştırılması
  1. Tez No: 65817
  2. Yazar: HATİCE BAYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada tavukçuluk sektörünün çözümlenmesini beklediği en önemli problemlerinden biri olan gübrenin kullanılabilir bir hale dönüştürülme koşullan incelenmiştir. Taze tavuk gübresinin yarattığı problem, taze haldeyken depolanmasının çevreye zarar vermesi ve taze halde gerek bitki gerekse hayvan besin maddesi olarak kullanılamamasıdır. Bu çalışmada, taze tavuk gübresini çevreye zarar vermeden depolanabilir duruma getirmek için silindirik form verilen gübrenin kısa süre yüksek sıcaklıkta tutulup daha sonra hızla çevre sıcaklığına kadar soğutulması yöntemiyle dış yüzeyinin kabuk bağlaması ve yığılabilme özelliği kazanıp kazanmayacağı incelenmiştir. Gübreye nem çekici özelliğe sahip katkı maddeleri belirli oranlarda eklenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda en iyi kabuk direncini sağlayan koşulların belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemeler laboratuvar koşullarında 3 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Arastama konusu olarak aşağıdaki faktörler ve seviyelerinin kabuk direnci üzerine etkileri incelenmiştir. *Kurutma havası sıcaklığı (°C) 150; 200 *Kurutma süresi (min) 5 ; 10 ; 15 *Soğutma havası süresi (min) 0 :5;10;15 * Silindirik form çapı (mm) 1 0; 1 5 *Katkı maddesi cinsi ile katkı maddesi yüzdesinin oluşturduğu kombinasyon (KOMX%) 5 talaş; 10 talaş; 5 perlit; 10 perlit; katkısız Bu faktörler ve seviyelerinin etkisi ile gübre peletf erinin kabuk dirençleri belirlenmiş ve varyans analizleri yapılmıştır. Buna göre en iyi kabuk direncini; 200 °C firın sıcaklığında, gübrenin ağırlığının %5'i kadar hızar tozu ilavesi ile hazırlanmış karışımın 15 dakika fırında bekletilip daha sonra en az 5 dakika soğutma havasına birakıldıktan sonra elde edilmiştir.Buna göre 10 mm pelet çapı için peletlerin maksimum 31.81 g/mm2 bir basınca dayanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRAKT Bu çalışmada, silindirik form verilerek kurutulan taze tavuk gübresinin dış yüzeyinin kabuk bağlaması ve yığılabilme özellikleri incelenmiştir. Kurutma işleminde materyalin önce yüksek sıcaklıkta tutulup daha sora hızla çevre sıcaklığına kadar soğutulmuştur. Gübreye nem çekici özelliğe sahip katkı maddeleri belirli oranlarda eklenerek etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, kurutma havası sıcaklığı ( 150 °C ve 200 °C ), kurutma süresi ( 5, 10, 15 min ), soğutma havası süresi ( 0, 5, 10, 15 min ), silindirik form çapı ( 5, 10 mm ), katb maddesi cinsi ile katkı maddesi yüzdesi ( %5 talaş, %10 talaş, %5 perlit, %10 perlit ) faktörlerinin gübrenin kabuk direnci üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, en iyi kabuk direncini 200 °C firm sıcaklığında gübrenin ağırlığının %5' i kadar hızar tozu ilavesi ile hazırlanan karışımın 15 dakika fînnda bekletilip, daha sonra 5 dakika soğutma havasına bırakıldıktan sonra elde edilmiştir. Buna göre peletlerin en fazla. 3 1.81 g/mm2 basınca dayanabileceği belirlenmiştir. ABSTRACT In this study, the characteristics as crasting and storing of dried fresh chicken manure given cylinder from were studied. In drying process, at first the material was kept in high temperature drying air after that cooled to ambieut air temperature. Some materials which have the feature as adsorbing moisture were added to fresh chicken manure and the effects of them to crusting and storing of dried fresh chicken manure were investigated. In this reserch, the effects of the factors as drying air temperature (150 °C and 200 °C ), drying time ( 5, 10, 15 min ), cooling air time ( 0, 5, 10, 15 min ), diameten of cylinder from ( 10, 15 mm ), type of adding material ( 5% sawdust, 10% sawdust, 5% perlite, 10% perlite ) on resistance crust were investigated. At the result of this reserch, the best resistace of crust was determined by keeping. The fresh chicken manure of total material in the oven at 200 °C from 15 min period.The pellets produced by this methot have resistance to pressure as 31.81 g/mm2.