İn vitro glioblastoma modelinde sfingolipid yolağının hedeflenmesi
Targeting the singolipid pathway in the in vitro glioblastoma model
- Tez No: 658181
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Beyin dokusundan kaynaklanan ve en sık görülen kanser tipi gliomalardır. Glioma tedavisi konusunda cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi modern tedavi yöntemleri kısıtlı bir fayda sağlayabilmekte ancak hastalığın ilerleyici gidişatını durduramamaktadır. Bu nedenle son yıllarda kanser tedavileri için alternatif yollar araştırılmaktadır. Bu yollardan biri seramid kaynaklı apoptozun indüklenmesidir. Seramid sfingolipid yolağının bir ürünüdür ve hücre proliferasyonu, apoptoz, yaşlanma, anjiyogenez gibi birçok hücresel süreçte önemli rollere sahiptir. Bu çalışmada kısa zincirli bir seramid olan C6-seramidin C6 glioma hücreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. C6 seramidin C6 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisinin belirlenmesi için MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolyum bromür) sitotoksisite testi uygulanmıştır. Hücre ölüm yolları, geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve konfokal mikroskobu ile morfolojik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glyomas are the most common type of cancer derived from brain tissue. Modern treatment methods such as surgery, radiotherapy and chemotherapy can provide a limited benefit in the treatment of glioma, but cannot stop the progressive course of the disease. For this reason, alternative ways for cancer treatment have been investigated in recent years. One of these ways is the induction of apoptosis caused by ceramide. Ceramide is a metabolite of sphingolipid pathway and has important roles in many cellular processes such as cell proliferation, apoptosis, aging and angiogenesis. In this study, the effects of C6-ceramide, a short-chain ceramide on C6 glioma cells, was investigated. To determine the cytotoxic effect of the C6-ceramide on C6 cells, MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-diphthelium tetrazolium bromide colorimetric assay was used. Cell death pathways are morphologically indicated by transmission electron microscope (TEM) and confocal microscope.