Hedeflendirilmiş ilaç yüklü nanopartiküllerin glioblastoma üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of targeted drug loaded nanoparticles on glioblastoma
  1. Tez No: 957192
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ERKANLI ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Oldukça agresif bir primer beyin kanseri olan glioblastomanın güncel tedavisi radyoterapi ve temozolomid (TMZ) ile yapılmaktadır. Ancak TMZ'ye direnç gelişmesi, kanserin tekrarlaması ve mortalite oranının yüksek olmasından dolayı yeni tedavilere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda nanopartiküller (NP'ler) yeni tedavi seçenekleri sunabilir. Bu çalışmada TMZ yüklü insan serum albumin (HSA) NP'leri (TMZ&NP) sentezlendi. Glioblastomaya hedeflendirilmek için NP'ler, folik asit (FA), transferin (Tf) ya da aterosklerotik plak (AP) ligandları ile konjuge edildi. NP'lerin etkinliği in vitro ve in vivo olarak glioblastomada araştırıldı. TMZ&NP'ler liganda bağlı olarak C6 glioma hücrelerinde yüksek sitotoksisiteye sebep oldu. TMZ, TMZ&NP ve TMZ&NP-FA C6 sfereoid çaplarının büyümesini engelledi. TMZ, TMZ&NP ve TMZ&NP-AP sfereoidlerde aktif kaspaz-3+ hücrelerini arttırdı. Ortotopik sıçan glioblastoma modelinde TMZ&NP formülasyonlarının Glioma gruplarında vücut artış hızına olumlu etkisi görüldü. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) analizlerine göre TMZ, TMZ&NP, TMZ&NP-FA, TMZ&NP-Tf ve kombine tedavileri tümör boyutunu azalttı. Relatif serebral kan akımı (rCBF); TMZ&NP, TMZ&NP-Tf ve TMZ&NP-AP uygulamaları ile azaldı. Tümördeki hücresel hasar TMZ&NP-FA, TMZ&NP-AP ve kombine NP tedavileri ile arttı. Peritümöral alandaki damar sayısı TMZ&NP-FA ve TMZ&NP-Tf uygulamaları ile azaldı. TMZ&NP, TMZ&NP-FA ve TMZ&NP-Tf tümörün merkezindeki VEGF+ hücreleri azalttı. Ultrastrüktürel analizler NP'lerin neokorteks, hipokampüs, korpus kallozum ve tümör dokularında nöronlar, glia hücreleri, aksonlar, tümör hücreleri ve kan beyin bariyeri (KBB) ile ilişkili yapılara internalize olduklarını kanıtladı. Sonuç olarak bu çalışma aktif hedefleme sistemlerinin önemini vurgulamakta ve NP formülasyonlarının glioblastoma tedavisinde işlevsel bir araç olabileceğini göstermektedir. Bu sistemler insan glioblastoma modellerinde araştırılarak güvenirlikleri ve etkinlikleri ileri düzeyde araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Current treatment for glioblastoma, an aggressive primary brain cancer, involves radiotherapy and temozolomide (TMZ). However, due to the development of resistance to TMZ, cancer recurrence, and high mortality rates, there is a need for new therapeutic approaches. In this context, nanoparticles (NPs) may offer novel treatment options. In this study, human serum albumin (HSA) NPs loaded with TMZ (TMZ&NP) were synthesized. To target glioblastoma, NPs were conjugated with folic acid (FA), transferrin (Tf), or atherosclerotic plaque (AP) ligands. The efficacy of the NPs was investigated both in vitro and in vivo in glioblastoma models. TMZ&NPs induced high cytotoxicity in C6 glioma cells depending on the ligand type. TMZ, TMZ&NP, and TMZ&NP-FA inhibited the growth of C6 spheroid diameters. TMZ, TMZ&NPs, and TMZ&NP-AP increased the number of active caspase-3+ cells in spheroids. In an orthotopic rat glioblastoma model, TMZ&NP formulations had a positive effect on body weight gain in glioma groups. According to magnetic resonance imaging (MRI) analysis, TMZ, TMZ&NP, TMZ&NP-FA, TMZ&NP-Tf, and combined treatments reduced tumor size. Relative cerebral blood flow (rCBF) decreased with TMZ&NP, TMZ&NP-Tf, and TMZ&NP-AP treatments. Cellular damage within the tumor increased with TMZ&NP-FA, TMZ&NP-AP, and combined NP treatments. The number of blood vessels in the peritumoral area was reduced by TMZ&NP-FA and TMZ&NP-Tf applications. TMZ&NP, TMZ&NP-FA, and TMZ&NP-Tf reduced VEGF+ cells in the tumor core. Ultrastructural analyses confirmed that NPs were internalized into neurons, glial cells, axons, tumor cells, and structures related to the blood brain barrier (BBB) in the neocortex, hippocampus, corpus callosum, and tumor tissues. In conclusion, this study emphasizes the importance of active targeting systems and shows that NP formulations may be a functional tool in the treatment of glioblastoma. These systems should be investigated in human glioblastoma models and their safety and efficacy should be investigated further.