Şirket yönetimi için kayyım tayini (CMK m. 133)
Appointing a trustee for the management of a company (Article 133 of Turkish Criminal Procedure Code)
  1. Tez No: 658183
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BURAK KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Şirket yönetimi için kayyım tayini 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu m. 133'te bir koruma tedbiri olarak düzenlenmiştir. Özel bir elkoyma türü olan şirket yönetimi için kayyım tayini ağır ve istisnai nitelikte bir tedbir olup belirli koşulların mevcudiyeti halinde uygulanabilir. Bu bakımdan ancak bir şirketin faaliyeti çerçevesinde suç işlenmekte olduğu hususunda kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için gerekli olması halinde; soruşturma ve kovuşturma sürecinde, hâkim veya mahkeme, şirket işlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak kayyım tayin edilebilir. Şirketin faaliyeti kapsamında işlenen suçun ise Ceza Muhakemesi Kanunu m. 133/4'te belirtilen suçlardan olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Appointing a trustee for the management of a company has regulated as a protective measure in article 133 of Criminal Procedure Code No 5271. Appointing a trustee for the management of a company, which is a special type of seizure, is a severe and exceptional protective measure and for this reason, it can be applied in case of only certain conditions exist. In this regard, only in cases where there are strong grounds of suspicion that the crime is being committed within the activities of a company and it is necessary for revealing the factual truth, the judge or the court is entitled to appoint a trustee for the management of a company with the aim of running the business of the company, for the duration of an investigation or prosecution. The crime is being committed within the activities of a company must be one of crimes which stated in the fourth paragraph of article 133 of Turkish Criminal Procedure Code.