Bir koruma tedbiri olarak şirket yönetimi için kayyım tayini
Appointing caretaker for the management of company as a precaution for protection
  1. Tez No: 227008
  2. Yazar: UĞUR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
?Bir Koruma Tedbiri Olarak Şirket Yönetimi İçin Kayyım Tayini? isimli yüksek lisans tez çalışmasında, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 133. maddesi ile hukuk sistemimize girmiş olan şirket yönetimine kayyım tayini kurumu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda uygulaması henüz pek sık görülmeyen bu kurumun kabul ediliş amacı, nasıl işletilmesi gerektiği, kayyımın hukuki niteliği, şirket yönetimi için kayyım tayininin koşulları ve uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Konuya ilgili yazılmış ilk eser olma özelliğini taşıyan bu çalışma ile, kurumdan ne anlaşılması gerektiği ortaya konularak doktrin ve uygulamaya yardımcı olunması amacı güdülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this Paper for Master Degree with the title of ?Appointing Caretaker for the Management of Company as a Precaution for Protection?, Article 133 of Criminal Procedure Law and the organization of appointing caretaker for the company management, which takes place in our law system, have been analysed duly. The purpose of accepting this organization is to study on how it should be managed, the legal aspect of caretaker, the conditions for appointing a caretaker for the management of company, and the problems that may come into being during application and their solutions, in detail. With this study which is the first work to have been written on this subject, it has been aimed to explain how to understand the organization and provide help for the doctrine and its application.