Anonim ve limited şirketler açısından şirket yönetimi için kayyım tayini
Appointment of a trustee for company management in joint stock and limited liability companies
- Tez No: 906787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAĞIP BARIŞ ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
Bu tez şirket yönetimi için kayyım tayini tedbirini (CMK m. 133) disiplinler arası bir bakış açısıyla ele almaktadır. Bu disiplinler arası bakış açısı, iki ana aks üzerinde kurgulanmıştır. Birinci aks, tedbirin ceza muhakemesi hukukundaki yerine odaklanmıştır. İkinci aksta ise tedbirin uygulanması neticesinde ortaya çıkan kayyımlık faaliyeti, özellikle ticaret hukuku boyutuyla ele alınmaktadır. Bu iki aks birbirlerinden keskin çizgilerle ayrılan hukuki bir kapsama sahip değildir. Her iki aksın birbirini etkilediği birçok husus söz konusudur. Çalışma kapsamında bu etkileşimin nasıl cereyan ettiğine odaklanılmıştır. Şirketlerin adli bir suçun faili olamayacağı esasının CMK m. 133'e yansıması, bu tedbirin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyımlığı ile yeniden anlamlandırılması, tedbirin olası müsadere kararının infazını güvence altına almaya çalışırken gözden kaçırdığı diğer hukuki nosyonlar ve bunların normatif çerçeveye yansımaları çalışmanın esas aldığı başlıca temalardan birkaçıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the protective measure appointing a trustee for the management of a company (Turkish Criminal Procedure Code Art. 133) from an interdisciplinary perspective. This interdisciplinary approach is constructed along two main axes. The first axis focuses on issues related to the measure within the context of criminal procedure law. The second axis addresses the trustee activities that emerge as a result of the implementation of this measure, particularly from the perspective of Turkish commercial law. These two axes do not possess entirely separate legal scopes. There are many aspects where both axes influence each other. The study focuses on how this interaction occurs between these two axes. Some of the main themes of the study include the reflection of the principle that companies cannot be the perpetrators of a criminal offense on Art. 133 of TCPC, the redefinition of this measure in the context of the Saving Deposit Insurance Fund trusteeship, the legal notions that may be overlooked while trying to ensure the enforcement of a potential confiscation decision, and the implications of these notions on the normative framework.