Aile içi sorun ve suçların önlemesinde dini-ahlâkî değerlerin etkisi
The effect of religious-moral values in preventing domestic family problems affairs and crimes
- Tez No: 658202
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, dini-ahlâkî değerleri özümseyerek sorumluluk bilinciyle hareket eden kişilerin daha az suç işledikleri, karşılaştıkları sorun ve problemlerin üstesinden daha kolay geldikleri düşüncesinden yola çıkarak, aile içi sorun ve suçların önlenmesinde dini-ahlâkî değerleri ortaya koymak için yapılmıştır. Çalışmamız teorik bir araştırmadan ibarettir. Öncelikle konuyla ilgili makale ve tezler incelenmiş ve bu çalışmalardan elde edilen bulgular değerlendirilerek dini-ahlâkî değerlerin aile içi sorun ve suçları önlemede etkin bir rol oynadığı görülmüştür. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma konusuyla ilgili olan kavramların tanımı ve içerikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde aile içi sorunlar ve suçların başlıcaları tanımlanmış, nedenleri ve türleriyle birlikte açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ailede yaşanan bu sorun ve suçların çözümünde ve önlenmesinde, aile kurumunun sağlıklı olmasında dini-ahlâkî değerlerin etkisi çeşitli çalışmaların bulgularıyla kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal religious moral values in the prevention of domestic problems and crimes, based on the idea that people who assimilate religious moral values and act whith a sense of responsibility commit less crimes and overcome the problems and problems they encounter easier. Our study consist of a theoretical Research. Primarily, articles and theses on the subject were examined and the findings obtained from these Studies were evaluated and it has been seen that religious-moral values play and active role in preventing domestic problems and crimes. Our study consist of three parts. In the first part, the definition and contents of the concepts related to the subject of study are emphasized. In the second part, the main family problems and crimes are defined and explained together with their causes and types. In the third part, the effect of religious-moral values on the solution and prevention of these problems and crimes in the family and health of the family institution has been proven by the findings of various studies.