Kolonoskopi uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin abdominal ağrı ve distansiyona etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on abdominal pain and distension in colonoscopy patients
- Tez No: 658242
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırma, kolonoskopi uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin abdominal ağrı ve distansiyona etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma randomize kontrollü deneysel araştırma modelinde yürütüldü. Güç analizi sonucunda araştırma, 45 deney, 45 kontrol olmak üzere toplamda 90 kolonoskopi uygulanmış hastayla tamamlandı. Veriler Aralık 2019-Ağustos 2020 tarihlerinde, Hasta Tanıtım Formu ve VAS kullanılarak toplandı. Hastalara kolonoskopi randevusu verildiği gün hasta tanıtım formu uygulandı. Deney grubuna progresif gevşeme egzersizleri (PGE) hakkında bilgilendirme yapılıp, araştırmacının kendi seslendirmesi ile hazırladığı PGE ses kaydı verilerek kolonoskopi gününe kadar günde iki defa PGE yapmaları istendi. Kolonoskopi sonrasında abdominal ağrı (VAS ağrı) ve distansiyon (VAS distansiyon) puanları belirlendi, ardından 30 dk PGE uygulandı. Egzersizden sonra VAS abdominal ağrı ve VAS distansiyon puanları tekrar belirlendi. Kontrol grubunun kolonoskopi sonrasında ve 30 dk sonra VAS abdominal ağrı ve VAS distansiyon puanları belirlendi. İşlemden sonraki 2.,4.,8.,12.,16., ve 24. saatlerdeki VAS ağrı ve VAS distansiyon puanlarının belirlenmesi için tüm hastalara VAS formu verilerek, bu saatlerde formu işaretlemeleri istendi. Kolonoskopiden sonraki gün hastalar evde ziyaret edilerek son test verileri toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, Mann Whitney U, ANOVA, Friedman testi kullanıldı. Bulgular: PGE öncesi ön test VAS ağrı ve VAS distansiyon puan ortalamalarının deney ve kontrol gruplarında benzer değerlerde olup, aralarındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of progressive relaxation exercises on abdominal pain and distension in colonoscopy patients. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental research model. With power analysis, the research was completed with 90 patients, 45 experiments and 45 controls. The data were collected with Patient Information Form and VAS between December 2019-August 2020. The experimental group was informed about progressive relaxation exercises (PGE), PGE audio recording was given to them. After colonoscopy, abdominal pain (VAS pain) and distension (VAS distension) scores were determined, then PGE was applied for 30 minutes. After exercise, these scores were determined again. VAS pain and VAS distension scores of the control group were determined after colonoscopy and 30 minutes later. VAS form was given to all patients to determine VAS abdominal pain and VAS distension scores at the 2nd,4th,8th, 12th, 16th and 24th hours after the procedure. The day after the colonoscopy,post test data were collected. Percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, chi-square, Mann Whitney U, ANOVA, and Friedman test were used for data analysis. Results: The pre-test VAS pain and VAS distension mean scores were similar in the experimental and control groups, and the difference between them was not statistically significant (p>0.05).