Emzirmeyi ilk kez deneyimleyen annelerde, meme başı ağrısı ve çatlaklarının önlenmesinde, aloe vera jeli ile saf balmumunun etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the effect of aloe vera gel and pure wax in the prevention of nipple pain and cracks in mothers experiencing breastfeeding
  1. Tez No: 658253
  2. Yazar: AYŞE ŞEVİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erken postpartum dönemde çeşitli nedenlere bağlı önemli meme sorunları yaşanmaktadır. Meme sorunlarından yaygın olarak görülen meme başı ağrısı ve çatlakları daha çok emzirmenin ilk 1-2 haftasında ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, emzirmenin meme başı çatlağı ve/veya meme başı ağrısından dolayı erken postpartum dönemde bırakılmaması, annelerin doğru emzirme tekniklerini öğrenerek acı çekmeden emzirmelerini sürdürebilmelerinin sağlanması için aloe vera jeli ve saf balmumunun etkilerinin karşılaştırılması ve ne derece etkili olduğunun anlaşılarak meme başı çatlağının ve ağrısının daha oluşmadan önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Gaziantep'te, bir kadın hastalıkları ve doğum hastanesinde sezaryen doğum yapan, örneklem kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 105 kadınla yapılmıştır (Aloe Vera Grubu:35, Saf Balmumu Grubu:35, Kontrol Grubu:35). Veri toplanması aşamasında Soru Formu, İzlem Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ve Visual Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Aloe vera ve balmumunun meme ucu ağrısını önlemede etkili olduğunu ve kontrol grubu ile deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğunu belirlenmiştir (x²:68,7 p:0,00
Özet (Çeviri)
There are important breast problems due to various reasons in the early postpartum period. Nipple pain and cracks, which are common among breast problems, mostly occur in the first 1-2 weeks of breastfeeding. In the research, before breastfeeding is not left in the early postpartum period due to nipple crack and/or nipple pain, to ensure that mothers can continue breastfeeding without suffering by learning the correct breastfeeding techniques, by comparing the effects of aloe vera gel and pure wax and understanding how effective it is, the nipple crack and pain have not been formed. It is aimed to prevent. The study was conducted in Gaziantep, with a total of 105 women who had a cesarean delivery in a gynecology and maternity hospital, who met the sample criteria and agreed to participate in the study (Aloe Vera Group: 35, Pure Wax Group: 35, Control Group: 35). Questionnaire, Follow-up Form, LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale and Visual Analog Scale (VAS) were used in the data collection phase. As a result of the study, we can say that aloe vera and wax are effective in preventing nipple pain and there is a statistically significant difference between the control group and the experimental groups (x²: 68.7 p: 0.00