Konya Selçuklu ilçesinde görev yapan aile hekimlerinin hepatit C hakkındaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of family doctors about hepatitis C in Konya Selçuklu district
  1. Tez No: 658289
  2. Yazar: ALİ ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Konya Selçuklu İlçesinde görev yapan aile hekimlerinin hepatit C ile ilgili bilgilendirme yapabilmesi, hastalarının yönetimini sağlayabilmesi, viral hepatitlerden korunabilmesi için öncelikle bu konuda bilgilerinin yeterli olması gerekmektedir. Bu çalışmada aile hekimlerinin bilgi düzeylerini değerlendirmeyi ve farkındalıklarını ölçmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Araştırmamız kesitsel tarzda olup, 35 sorudan oluşan bir anket formu kullanılarak yapıldı. Soruların en az %70'ine doğru yanıt verenlerin bilgi düzeyi yeterli olarak kabul edildi. Çalışmaya Selçuklu ilçesinde bulunan 196 aile hekiminden 184'ü (%93,8)'ü katıldı. Anket öncesinde aile hekimlerinden bilgilendirilmiş onam formu alındı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin yaş ortalaması 46,34±6,73, hekimlik yılı ortalaması 21,34±7,03, aile hekimliğinde geçen süre ortalaması 6,91±2,26 yıl olarak belirlendi. Kadın katılımcıların %34,6'sı ve erkeklerin %32,1'i hepatit C konusunda yeterli bilgiye sahipti. Katılımcıların cinsiyetlerinin yeterlilik düzeyleri üzerinde etkili olmadığı tespit edildi (p=0,931). Pratisyen hekimlerin %31'i ve aile hekimi uzmanlarının ise %48'i hepatit C konusunda yeterliydi (p=0,122). Katılımcıların yaş gruplarına göre yeterlilik düzeylerinin farklı olmadığı tespit edildi (p=0,563). Çalışmada 35 yaş altında, 36-40, 41-45, 46-50, 51-55 ve 56 yaş üzerinde olan hekimlerin hepatit C konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olduğu tespit edildi. Katılımcıların hekimlik yıllarına göre yeterlilik düzeylerinin farklı seviyelerde olduğu tespit edildi.11-15 yıl arasında hekimlik yapanların anlamlı düzeyde yeterliliğe sahip oldukları görüldü(p=0,041,p
Özet (Çeviri)
Aim: Family physicians officiating in Konya Selçuklu County firstly should have sufficient knowledge about hepatitis C in order to provide information, ensure their patients' management and to be protected from viral hepatitis. In this study, we aimed to evaluate family physicians' level of knowledge and measure their awareness. Materials and Methods: Our research is in a cross-sectional fashion and was conducted using a survey form consisting of 35 questions. The knowledge level of those who gave correct answers to at least 70% of the questions was considered sufficient. 184 (93.8%) out of 196 family physicians in Selçuklu county participated in the study. Informed consent form was obtained from family physicians before the survey. SPSS 22.0 was used for data analysis. Findings: The average age of physicians participating in the study was 46.34 ± 6.73, the average of years of practice was 21.34 ± 7.03, and the average time spent in family medicine was 6.91 ± 2.26. 34.6% of the female participants and 32.1% of the male were sufficient in hepatitis C. It was found that the gender of the participants was not effective on their proficiency levels (p = 0.931). 31% of general practitioners and 48% of family physicians were sufficient in hepatitis C (p = 0.122). It was determined that the proficiency levels of the participants were not different according to the age groups (p = 0.563). In the study, it was found that physicians under the age of 35, 36-40, 41-45, 46-50, 51-55 and over 56 years old had sufficient knowledge about hepatitis C. It was determined that the proficiency levels of the participants were at different levels according to their medical years.