Meme kanseri taraması sonucu ile ileri tetkik amaçlı hastaneye yönlendirilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who are directed to a hospital for advanced examination as a result of breast cancer screening
- Tez No: 658290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, DR. SELMA PEKGÖR, DR. NERGİS AKSOY SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Meme kanseri, tüm dünyada kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme sebep olan kanserdir. Meme kanseri insidansının artması, tarama ve erken tanı yöntemlerinin önemini artırmıştır. Bu çalışmada tarama mamografisi sonucu ileri tetkik amaçlı hastaneye yönlendirilen hastalar incelendi. Sosyodemografik özellikler, meme kanseri risk faktörleri, klinik muayene ve ileri tetkik sonuçları benign ve malign lezyonu olan gruplar arasında karşılaştırıldı. Klinik muayene, mamografi ve ultrasonografi sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi ile gereksiz tetkik ve invaziv işlemlerin ne derece azaltılabileceğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi meme polikliniğine tarama mamografisi sonucu ile 01.01.2018 ve 10.01.2020 tarihleri arasında başvurmuş olan 40-69 yaş arası 316 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Verileri eksiksiz olan 251 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların sosyodemografik, obstetrik, özgeçmiş, soygeçmiş özellikleri ile klinik muayene ve tetkik sonuçları incelendi. Verilerin analizi SPSS version 22.0 paket programı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada hastaların yaş ortalaması 50,75±7,58 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common and most fatal cancer in women worldwide. Increasing the incidence of breast cancer has increased the importance of screening and early diagnosis methods. In this study, patients who were referred to the hospital for further examination as a result of screening mammography were examined. Sociodemographic characteristics, breast cancer risk factors, clinical examination and further examination results were compared between the groups with benign and malignant lesions. It was aimed to evaluate to what extent unnecessary tests and invasive procedures could be reduced by evaluating the results of clinical examination, mammography and ultrasonography together. Material and Method: In this study, data of 316 patients between the ages of 40-69 who admitted to Konya Training and Research Hospital breast outpatient clinic with screening mammography between 01.01.2018 and 10.01.2020 were retrospectively analyzed. The study was completed with 251 patients whose data were complete. Sociodemographic, obstetric, personal history, family history characteristics of the patients, and clinical examination and examination results were analyzed. Data analysis was evaluated with SPSS version 22.0 package program. Results: The mean age of the patients in the study was 50.75 ± 7.58.