Aile Sağlığı merkezine başvuran altmış beş yaş ve üstü hastaların aşılanma oranları ve aşılar hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the vaccination ratios and knowledge level of sixty-fi̇ve years and above patients applied to family health center
- Tez No: 658288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, UZMAN SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Aşılama enfeksiyon hastalıklarının morbiditesi, mortalitesi ve ekonomik maliyetini azaltmada kullanılacak en etkin yöntemdir. Bu çalışmada aile sağlığı merkezine başvuran 65 yaş ve üstü hastaların aşılanma oranlarını, aşılama hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi ve aşılama hakkında farkındalık oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Mart 2019-30 Temmuz 2019 tarihleri arasında Konya Karapınar 1 No'lu Amil Önal Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş ve üstü 500 kişi ile yapıldı. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Science) 22.0 kullanıldı Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %22,2'sinin (n=111) aşı yaptırdığı, %77,8'inin (n=389) aşı yaptırmadığı görüldü. Gelir düzeyi 2020 TL altında olan kişilerde aşılanma oranı, gelir düzeyi 2020 TL üstünde olanlara göre daha düşük tespit edildi, bu fark anlamlıydı (p=0,022). Kronik hastalığı olanların aşılanma durumları değerlendirildiğinde genel olarak düşük tespit edildi. Astım (p=0,001), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) (p=0,001) ve kronik kalp hastalığı (KKH) (p=0,042) olanlarda bu hastalıkları olmayanlara göre aşılanma oranlarının daha yüksek olduğu saptandı. Katılımcıların %62,2'si (n=311) influenza aşısının hangi aylarda yapıldığını, %74'ü (n=370) kimlere yapıldığını bilmediklerini ifade ettiler. Katılımcıların %96,8'i (n=484) pnömokok aşısının kimlere yapıldığını, %37,7'si (n=189) tetanoz aşısının hangi durumlarda yapıldığını bilmediklerini belirttiler. Katılımcıların %85,4'ü (n=427) tetanoz aşısı yapılma sıklığını, %95,2'si (n=476) hangi viral hepatitlere karşı aşı olduğunu bilmediklerini belirttiler. Katılımcılar erişkinlere herpes zoster aşısının yapıldığını bilmediklerini belirttiler. Katılımcıların %23,8'ine daha önce aşı önerildiği, %81,8 oranıyla en çok influenza aşısının önerildiği, aşı önerilenlerin %71,4'üne doktoru tarafından önerildiği görüldü. Katılımcıların %57,8'inin aşı yaptırmama nedeninin tavsiye edilmemiş olması olduğu görüldü. Katılımcılara aşılar hakkında bilgi verildikten sonra aşılanma önerildiğinde katılımcıların %69,8'i (n=349) influenza aşısını, %67,6'sı (n=338) pnömokok aşısını, %54,8'i (n=274) tetanoz aşısını, %45,8'i (n=229) hepatit A aşısını, %46'sı (n=230) hepatit B aşısını, %43,4'ü (n=217) herpes zoster aşısını yaptırmak istemişlerdir. Bilgilendirme sonrası pnömokok aşısı yaptıranların oranı %24,2'ye (n=121) yükseldi.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccination is the most effective method to use for reducing morbidity, mortality and economic cost of infectious disease. In this study we aimed to evaluate the vaccination rates, knowledge levels of patients aged sixty-five and above who applied to the family health care center and raise awareness about vaccination in their own age groups. Material and Method: In this study the survey results of 500 people aged 65 and over who applied to the Konya Karapınar No 1 Amil Onal Family Health Center between 1 March 2019-30 July 2019 were evaluated. . SPSS(Statistical Package for Social Science) 22.0 was used to analyze the data. Results: It was seen that 22,2% (n=111) of the individuals who participated the study had vaccination, 77,8% (n=389) did not. The vaccination rate was found lower in people whose income level was below 2020 TL than those with income level above 2020 TL, this difference was significant (p=0,022). When vaccination status of those with chronic disease was evaluated, it was found that vaccination rates were generally low in those with chronic disease. Vaccination rates were higher in patients with asthma (p=0,001), chronic obstructive pulmonary disease (p=0,001) and chronic heart disease (p=0,042) than those without these disease. 62,2% (n=311) of the participants stated that they did not know in which months the influenza vaccine was administered, and 74% (n=370) did not know who was given it. 96,8% (n=484) of the participants stated that they did not know who had the pneumococcal vaccine, and 37,7% (n=189) did not know when the tetanus vaccine was administered. 85,4% (n=427) of the participants stated that they did not know the frequency of tetanus vaccination, 95,2% (n=476) of them did not know that which viral hepatitis vaccines were available Participants stated that they did not know that adults were given the herpes zoster vaccine. It was seen that 23,8% of the participants had been recommended vaccine before, influenza vaccine was the most recommended with a rate of 81,8% and vaccines were recommended to 71,4% by doctor. It was determined that vaccines didn't offered to 76,2% (n=381) of the participants. When vaccination recommended after they informed about the vaccines, 69,8% (n=349) of the participants wanted to receive influenza vaccine, 67,6% (n=338) of the pneumococcal vaccine, 54,8% (n=274) of the tetanus vaccine, 45,8% (n=229) of the hepatitis A vaccine, 46% (n=230) of the hepatitis B vaccine, 43,4% (n=217) of the herpes zoster vaccine. When informed about vaccines the rate of those who had pneumococcal vaccine increase 24,2% (n=121).