D-dimer reference values in the newborn
Yenidoğanda d-dimer referans değerleri
- Tez No: 658322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Gelişimsel hemostazın anlaşılması yenidoğanlarda trombotik hastalıkların ve kanama bozukluklarının önlenmesi, tanısı ve tedavisi için çok önemlidir. Doğumdan sonra koagülasyon ve fibrinolitik sistem markırlarının yüksek olduğu ve zamanla erişkin düzeylerine ulaştığı bilinmektedir. Ayrıca test sonuçları kullanılan cihaz ve reaktanlara bağlı olarak da değişmektedir. Bu nedenle her bir laboratuvarın kendi yaş spesifik referans aralıklarını belirlemesi önerilmektedir. Biz bu çalışmada yenidoğan döneminde D-dimer referans değerlerini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma 3. düzey bir hastanenin Kadın Hastalıkları ve doğum kliniği ve yenidoğan polikliniğinde yapıldı. Çalışmaya prenatal, natal ve postnatal dönemde herhangi bir patolojik bulgusu olmayan 1-28 günlük tamamen sağlıklı term bebekler alındı. Tüm bebeklerden D-dimer yanında tam kan, PT, aPTT, INR, ve CRP çalışıldı. Sonuçlar: Çalışmaya 134 term yenidoğan alındı. Bebeklerin 71'i erkek, 63'ü kızdı. 1-28 günlük bebeklerin ortalama D-dimer düzeyleri 1,74±1,88 mg/L, referans aralığı (0,25-2,81mg/L) olarak tesbit edildi. Haftalık D-dimer düzeyleri ilk 4 hafta için sırası ile 2,44-2,45mg/L, 1,71-1,76mg/L, 1,26-0,89 mg/L ve 0,88-0,66 mg/L'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Understanding of developmental hemostasis is very important for the prevention, diagnosis and treatment of thrombotic diseases and bleeding disorders in newborns. It is known that coagulation and fibrinolytic system markers are high after birth and reach adult levels over time. In addition, test results vary depending on the device and reactants used. Therefore, it is recommended that each laboratory establish its own age-specific reference ranges. In this study, we aimed to determine the D-dimer reference values in the neonatal period. Materials and Methods: The study was conducted in the Obstetrics and Obstetrics clinic and neonatal outpatient clinic of a third level hospital. Completely healthy term babies of 1-28 days without any pathological findings in prenatal, natal and postnatal periods were included in the study. In addition to D-dimer, whole blood, PT, aPTT, INR, and CRP were studied in all babies. Results: 134 term newborns were included in the study. 71 of the babies were boys and 63 were girls. Mean D-dimer levels of 1-28 days old babies were determined as 1.74±1.88 mg / L, reference range (0.25-2.81mg / L). Weekly D-dimer levels are 2.44-2.45mg / L, 1.71-1.76mg / L, 1.26-0.89 mg / L and 0.88-0.66 mg for the first 4 weeks, respectively. / L.