Antibiyotik tedavisi alan yenidoğanlarda probiyotik desteğinin idrar d-laktik asit düzeyi üzerine etkisinin incelemesi
Investigation of the effect of probiotic supplementation on urinary d-lactic acid level in newborns receiving antibiotic treatment
- Tez No: 660173
- Danışmanlar: PROF. MURAT YURDAKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
D-Laktik asit, normal şartlar altında insanda majör rolü olmayan laktat izomeridir. İnsanda D-laktik asitin en önemli kaynağı bağırsaktaki mikrobiyal üretimdir. Normal şartlar altında sağlıklı bireylerde klinik bir önemi yokken, çeşitli nedenlerle artmış gastrointestinal mikrobiyal üretim sonucu kan, idrar ve dışkıda tespit edilebilir. Yenidoğan bağırsak florası oldukça hassastır ve konağın kısa veya uzun vadeli sağlığını önemli ölçüde etkileyebilecek dış etkilere son derece duyarlıdır. Erken bağırsak disbiozisi ile çeşitli kronik hastalıkların gelişme riskinin ilişkili olması nedeniyle disbiyozisin tespit edilmesi ve probiyotik takviyesi ile disbiyozun düzeltilmesi neonatolojide umut verici bir araştırma alanıdır. Çalışmanın amacı geç prematüre ve zamanında doğan sağlıklı bebeklerde idrarda normal D-laktat düzeylerini belirlemek, antibiyotik tedavisinin bağırsak florası üzerine olumsuz etkisini indirekt olarak idrarda D-laktat ölçümü ile göstermek ve probiyotik desteğinin flora üzerine düzeltici etkisini yine idrar D-laktat düzeylerini karşılaştırarak araştırmaktır. Çalışmaya kontrol grubunda sağlıklı geç prematüre ve zamanında doğan 40 bebek, çalışma grubunda yenidoğan döneminde antibiyotik tedavisi başlanan 39 bebek dahil edildi. Çalışma grubundaki bebeklerden antibiyotik tedavisi başlanmadan önce, tedavi bitiminde ve tedavi bitiminden 4 hafta sonra idrar örnekleri alındı. Çalışma grubu içinde probiyotik alan ve almayan bebekler alt grup olarak incelendi. İdrar örneklerindeki D-laktik asit düzey tayini, İnsan D-laktik asit Elisa kiti (BT Lab) yönergesi takip edilerek gerçekleştirildi. Çalışmamızda geç prematüre ve zamanında doğan sağlıklı bebeklerin yaşamın ilk 48-72 saatindeki ortalama idrar D-laktat düzeyleri 20,57 ± 3,67 µmol/L, ve ortanca idrar D-laktat atılım düzeyleri 3,15 mmol/mol kreatinin (minimum ve maksimum değerleri sırasıyla 1,23-14,11 mmol/mol kreatinin) olarak ölçüldü. Antibiyotik tedavisi alan bebeklerin tedavi sonrası idrar D-laktat atılım düzeyleri (ortanca: 20,27 mmol/mol kreatinin), tedavi öncesine (ortanca: 13,12 mmol/mol kreatinin) göre belirgin olarak daha yüksekti (p=0,047). Antibiyotik tedavisi sonrası probiyotik desteği alan bebeklerin 4. hafta idrar D-laktat atılım düzeylerinde (ortanca: 27,2 mmol/mol kreatinin), probiyotik almayan bebeklere göre (ortanca: 27,01 mmol/mol kreatinin) istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Çalışmamız antibiyotik tedavisi nedeniyle gelişen bağırsak disbiyozisinin indirekt göstergesi olarak idrar D-laktat atılım düzeylerinin kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma bildiğimiz kadarı ile antibiyotik ilişkili disbiyozisi ve probiyotik desteğinin flora üzerine düzeltici etkisini indirekt olarak bağırsak florasının ürünü olan idrar D-laktat atılım düzeyleri ile değerlendiren, sağlıklı geç preterm-term bebeklerde normal referans değerlerini araştıran ilk çalışmadır. Çalışmamız ve bu konuda yapılacak diğer çalışmalara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
D-Lactic acid is a lactate isomer that normally does not have a major role in humans. The most important source of D-lactic acid in humans is microbial production in the gut. While it has no clinical significance in healthy individuals under normal conditions, it can be detected in blood, urine and feces as a result of increased gastrointestinal microbial production for various reasons. Neonatal intestinal flora is highly sensitive and extremely sensitive to external influences that can significantly affect the short or long term health of the host. Detection of dysbiosis and correction of dysbiosis with probiotic supplementation is a promising area of research in neonatology, as early intestinal dysbiosis is associated with the risk of developing various chronic diseases. The aim of the study is to determine normal D-lactate levels in urine in healthy babies born in late preterm and term, to show the negative effect of antibiotic treatment on the intestinal flora indirectly by measuring D-lactate in the urine, and to investigate the corrective effect of probiotic supplementation on flora by comparing urine D-lactate levels. Forty healthy late premature and term babies in the control group and 39 babies who were given antibiotic treatment during the newborn period were included in the study. Urine samples were taken from the babies in the study group before the antibiotic treatment was started, at the end of the treatment and 4 weeks after the end of the treatment. In the study group, babies who took probiotics and those who did not were examined as a subgroup. D-lactic acid level determination in urine samples was performed following the instructions of the Human D-lactic acid Elisa kit (BT Lab). In our study, the mean urinary D-lactate levels in the first 48-72 hours of life in healthy babies born late premature and term were 20.57 ± 3.67 µmol / L and the median urinary D-lactate excretion levels were 3.15 mmol / mol creatinine (minimum and maximum values were measured as 1.23-14.11 mmol / mol creatinine, respectively). Post-treatment urinary D-lactate excretion levels (median: 20.27 mmol / mol creatinine) were significantly higher in babies who received antibiotic treatment compared to pre-treatment (median: 13.12 mmol / mol creatinine) (p = 0.047). There was no statistically significant difference in the 4th week urinary D-lactate excretion levels (median: 27.2 mmol / mol creatinine) of babies who received probiotic support after antibiotic treatment compared to babies who did not receive probiotics (median: 27.01 mmol / mol creatinine) (p > 0.05). Our study shows that urinary D-lactate excretion levels can be used as an indirect indicator of intestinal dysbiosis due to antibiotic treatment. As far as we know, this study is the first study evaluating antibiotic-associated dysbiosis and the corrective effect of probiotic supplementation on flora with urine D-lactate excretion levels, which is the product of intestinal flora, and investigating normal reference values in healthy late preterm-term babies. Our study will guide other studies on this subject.