Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda yoga uygulamasının yorgunluk, konfor ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
The effect of yoga application on fatigue, comfort and functional status in patients receiving hemodialysis treatment
- Tez No: 658343
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda yoga uygulamasının yorgunluk, konfor ve fonksiyonel durum üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel olarak yapılan araştırmanın örneklemini, Erzincan ilinde yer alan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Diyaliz Ünitesi ve Özel Nefromer Diyaliz Merkezi' nde hemodiyaliz tedavisi alan 67 (Müdahale grubu, 32/Kontrol grubu, 35) birey oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği (HDKÖ), Fonksiyonel Performans Envanteri-Kısa Formu (FPE-Kısa Formu) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya başlamadan önce, bu formlar her iki gruba uygulanmış, sosyodemografik özellikler yönünden gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Müdahale grubundaki bireylerle yoga, 12 hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere günde 30-45 dakika boyunca toplam 24 seans yapılmış ve ölçekler uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylere ise, hiçbir müdahale yapılmamış ve sadece ölçekler uygulanmıştır. Çalışmanın verileri, SPSS for Windows 22.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde, Ki-kare Testi, Bağımsız Gruplarda t Test, Friedman testi, Bonferroni Post Hoc Testi, Pearson Korelasyon, Kurtosis ve skewness kat sayıları kullanılmış ve yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Çalışmada, yoga uygulaması yapılan müdahale grubundaki hastaların son test puan ortalamalarının 3.73±0.83 olduğu ve müdahale grubundaki hastaların yorgunluk düzeyinin azaldığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study carried out to determine the effect of yoga practice on fatigue, comfort, and functional status in patients receiving hemodialysis treatment. Method: 67 (Intervention group, 32 / Control group, 35) individuals who received hemodialysis treatment at the Dialysis Unit of Mengücek Gazi Training and Research Hospital and Private Nephromer Dialysis Center in Erzincan constituted the sample of this randomized controlled experimental study. The study data were collected by using the Patient Identification Form, Piper Fatigue Scale, Hemodialysis Comfort Scale (HDCS), Functional Performance Inventory-Short Form (FPI-Short Form). Before starting the study, the study forms were applied to both groups, and it was determined that the difference between the groups in terms of socio-demographic characteristics was statistically insignificant (p>0.05). Yoga sessions were applied, two days a week for 12 weeks, a total of 24 sessions for 30-45 minutes a day with individuals in the intervention group and the scales were applied. No intervention was made to the individuals in the control group, and only the scales were applied. The data of the study were evaluated using the SPSS for Windows 22.0 package program. In the evaluation of the data, Chi-square Test, Independent Group's t-Test, Friedman test, Bonferroni Post Hoc Test, Pearson Correlation, Kurtosis and Skewness coefficients were used, and the level of error was taken as 0.05. Results: In the study, it was found that post-test score averages of the patients in the yoga intervention group were 3.73±0.830 and fatigue levels of the patients in the intervention group decreased (p0.05).