Ev temelli fiziksel egzersiz programının meme kanserli kadınların yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of home-based physical exercise program on fatigue, sleep and quality of life of women with breast cancer
  1. Tez No: 658344
  2. Yazar: KÜBRA ERTURHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, ev temelli fiziksel egzersiz programının meme kanserli kadınların yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Araştırma prospektif kontrol gruplu deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 22 girişim ve 23 kontrol grubuna olmak üzere 45 meme kanserli kadın oluşturdu. Girişim grubuna 12 hafta boyunca süresi kademeli olarak arttırılan video eşliğinde ev temelli fiziksel egzersiz programı uygulandı, kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmadı. Veriler; Hasta Bilgi Formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Piper Yorgunluk Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği ve fiziksel egzersiz çizelgesi kullanılarak toplandı. Veriler; Shapiro Wilk testi, tanımlayıcı istatistikler, khi-kare, t testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılarak değerlendirildi. Yanılma düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of home-based physical exercise program on fatigue, sleep and quality of life of women with breast cancer. The research is a prospective experimental study with control group. The sample of the study included 45 women with breast cancer, 22 in the intervention group and 23 in the control group. Women in the intervention group got home-based exercises with video by gradually increasing the duration of 12 weeks, no intervention was made to control group. Data was collected using Patient Information Form, SF-36 Quality of Life Scale, Piper Fatigue Scale, Pittsburg Sleep Quality Index. The data was analyzed using the Shapiro Wilk test, descriptive statistics, chi-square, t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon test.