Reel fonksiyonlar için bazı dizisel süreklilik kavramları
Some sequential continuity concepts for real functions
- Tez No: 658342
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde toplanabilme metoduna ilişkin temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde dizisel süreklilik ve Cesàro süreklilik kavramları verilmiştir. Süreklilik ve Cesàro sürekliliğin hangi durumda denk olduğuna ilişkin bir problem ve çözümü incelenmiştir. Dördüncü bölümde A-süreklilik kavramı ele alınmış ve süreklilikle arasındaki ilişki incelenmiştir. Süreklilik ve A-sürekliliğin hangi koşullar altında denk olduğu gösterilmiştir. Devamında L(a) özelliği ve (G) özelliği kavramları tanımlanmış ve A-sürekli fonksiyonların lineer olması incelenmiştir. Beşinci bölümde kuvvetli regülerlik, hemen hemen yakınsaklık, hemen hemen süreklilik (F-süreklilik) ve hemen hemen A-süreklilik kavramları tanımlanmış ve bunlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Daha sonra F-sürekli fonksiyonların lineerliğine ilişkin bir teorem verilmiştir. Altıncı bölümde G-süreklilik kavramı tanımlanmıştır. G-sürekliliğin lineerliği gerektirmesi için yeterli bir şart verilmiştir. Ardından süreklilik ve G-süreklilik kavramları arasındaki ilişki incelenmiştir. Nihayet G lineer fonksiyoneli yerine istatistiksel yakınsaklık metodu alınarak süreklilik ve G-süreklilik arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts related to summability method are recalled. In the third chapter, sequential continuity and Cesàro continuity are studied. A problem and its solution concerning the equivalence of continuity and Cesàro continuity is considered. In chapter four, the idea of A- continuity is defined and its relationship to continuity is examined. Under what conditions continuity and A-continuity are equivalent? This problem is also studied. Subsequently, the concepts of L(a) property and (G) property are defined and the linearity of A- continuity functions is also considered. In the fifth chapter, the concepts of strong regularity, almost convergence, almost continuity (F-continuity) and almost A-continuity are recalled. Then, the relationship between almost continuity and almost A-continuity is examined. Subsequently, a theorem on linearity of F-continuity functions is given. In the sixth chapter, the concept of G-continuity is introduced. A sufficient condition, for the G-continuity to imply linearity is given. Then, the relationship between continuity and G-continuity concepts are considered. Finally, taking statistical convergence method in place of G method, the relationship between continuity and G-continuity is given.