Christoph Willibald Gluck'un operalarındaki reform, drama olguları ve bu olguların kendinden sonraki döneme ve opera sanatına etkileri
The reform, drama cases in Christoph Willibald Gluck's operas and the effects of these cases on the subsequent period and opera art
  1. Tez No: 658359
  2. Yazar: OKAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMÜR MUNZUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Opera sanatı, drama, müzik ve diğer sanat dallarının birleşimi ile oluşan bir sahne sanatıdır. Camerata Hareketi'nin buluşu olan bu sanat dalı, 16. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu sahne sanatının ortaya çıkışından sonra ilk operaların yazılması ve sahnelenmesinden 18. yüzyıla kadar geçen sürede opera sanatı değişim geçirmiştir. Bu değişim önemli ölçüde ve kapsamlı olarak Opera Seria (Ciddi Opera) diye adlandırılan türde gerçekleşmiştir. 18. yüzyılda bestelenen Opera Seria türündeki eserler, müzik sanatının drama sanatının önüne geçecek şekilde yazılmıştır. Opera Seria'nın bu değişimi sanatlar birleşimi olan opera sanatını kendi özgünlüğünden uzaklaştırmıştır. 18. yüzyılın ikinci yarısında doğacak olan besteci Christoph Willibald Gluck, yapmış olduğu reform operaları ile birlikte Opera Seria türünü yenilemiş, opera sanatında müzik ile şiir birlikteliğini sağlayarak bu iki sanat dalının birbiri ile bir bütün halinde üretilmesine ışık olmuştur. Gluck'un yapmış olduğu reform operaları, kendisinden sonra gelecek olan opera bestecilerini de etkilemiştir. Bu vesileyle Christoph Willibald Gluck, Opera Tarihi'nde önemli bir figür haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Opera art is a stage art that is formed by the combination of drama, music and other branches of art. This branch of art, which is the invention of the Camerata Movement, appeared in the 16th century. After the emergence of this stage art, from the writing and staging of the first operas to the 18th century, opera art changed. This change has taken place substantially and extensively in the genre called Opera Seria. Works in the Opera Seria genre, composed in the 18th century, were written in a way that would take the art of music ahead of the art of drama. This change of Opera Seria has removed the art of opera, which is a combination of arts, from its originality. The composer Christoph Willibald Gluck, who will be born in the second half of the 18th century, renewed the Opera Seria genre with the reform operas he made, and by providing the combination of music and poetry in the art of opera, it became a light for the production of these two branches of art as a whole. The reform operas made by Gluck also influenced the opera composers who would come after him. On this occasion, Christoph Willibald Gluck has become an important figure in Opera History.