PERİFERİK ARTER HASTALIĞINDA HAREKETLİ MASA TEKNİKLİKONTRASLI MANYETİK REZONANS ANJİYOGRAFİNİN DİJİTALSUBTRAKSİYON ANJİYOGRAFİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI
Comparison of Moving Bed Contrast Enhanced MR Angiography Versus DigitalSubtraction Angiography in Peripheral Arterial Disease
  1. Tez No: 658364
  2. Yazar: ESRA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÇAĞLA TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH), ateroskleroza bağlı olarak bir veya daha fazla periferik arteriyel yapının parsiyel veya tam obstruksiyonu olarak tanımlanır. Üst ekstremite ve baş boyun damarları da aterosklerozdan etkilenmesine rağmen, PAH tanımı pratikte alt ekstremite arterlerinin aterosklerotik hastalığı icin kullanılmaktadır. En onemli risk faktorleri kardiyovasküler hastalıklardakine benzer şekilde; hipertansiyon, dislipidemi, sigara ve diyabettir. Manyetik rezonans anjiyografi (MRA) son yıllardaki teknik gelişmeler ile birlikte aort ve periferal vaskuler yapıların goruntulenmesinde tercih edilen noninvaziv goruntuleme yontemi haline gelmiştir. Bu calışmanın amacı periferik arteriyel hastalıkta hareketli masa tekniği ile kontrastlı Flash 3D MRA'nın etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu calışmaya Haziran 2005 ile Aralık 2007 tarihleri arasında periferik arter hastalığı on tanısı ile bolumumuze başvuran ve hareketli masa tekniği ile kontrast sonrası Flash 3D T1 ağırlıklı MRA ve sonrasında 30 gun icerisinde dijital subtraksiyon anjiyografi (DSA) uygulanan 43 hasta dahil edilmiştir. DSA altın standart kabul edilerek MRA'nın duyarlılığı, ozgulluğu, tanısal doğruluğu saptanmıştır. Ayrıca goruntuleme bulgularının yanı sıra hastaların semptomları, aterosklerotik risk faktorleri sorgulanmış ve bazı laboratuar parametreleri kaydedilmiştir. Hareketli masa tekniği ile elde olunan dinamik Flash 3D MRA %70 ve uzeri darlıklarda %91 duyarlı; %97.3 ozgul; tam okluzyon tanısında ise duyarlılık %90; ozgulluk %99.3 bulunmuştur. Tanısal doğruluk oranı her ikisinde de %96 bulunmuştur. Bu oranlarla periferik arter hastalığı tanısında kontrastlı 3D MRA ile DSA arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı gosterilmiştir (p>0.05). Hareketli masa tekniğiyle elde olunan kontrastlı Flash 3D MRA, periferik arter hastalığı tanısında, cerrahi planlanmasında ve takibinde güvenle kullanılabilecek hızlı noninvaziv bir goruntuleme yontemidir.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease (PAD) is described as partial or total occlusion of one or more peripheral arteries due to atherosclerosis. Although upper extremity arteries and carotid arterial systems are effected from atherosclerosis, in practice the term of PAD is used only for lower extremity atherosclerotic arterial diseases. Similar to cardiovascular diseases, risk factors are hypertension, dyslipidemia, smoking and diabetes mellitus. Aortic bifurcation is commonly involved. After the recent technical developments, magnetic resonance anjiography (MRA) has become the most preferable noninvasive imaging modality for determining the changes in the aorta and peripheral vascular structures. The aim of this study is to evaluate the accuracy of contrast enhanced moving bed Flash 3D MRA in the depiction of significant stenoses and occlusions, with intraarterial DSA serving as the reference standard. We have evaluated the efficacy of contrast enhanced moving bed Flash 3D MRA versus digital subtraction angiography (DSA) in 43 patients with peripheral arterial disease who underwent DSA after MRA within 30 days. DSA was accepted as gold standard and the sensitivity, specificity and accuracy of MRA were determined. Also the symptoms, atherosclerotic risk factors and laboratory parameters of patients were noted. Overall sensitivity and specificity values of contrast enhanced moving bed Flash 3D MRA for significant (>70%) stenosis were 91% and 97.3%; for total occlusion, sensitivity and specificity values were 90% and 99.3% respectively. For both of them, the accuracy was 96%. No significant difference is found between contrast enhanced moving bed 3D MRA and DSA for the diagnosis of peripheral arterial disease (p>0.05). In conclusion, contrast enhanced moving bed Flash 3D MRA is a reliable, fast, noninvasive imaging modality in the diagnosis of patients, in planning of interventional procedures and follow-up of the patients with peripheral arterial disease.