Tetrasiklin ve oksitetrasiklin'in DNA biyosensörleri ile incelenmesi
Investigation of tetracycline and oxytetracycline by ANA biosensors
  1. Tez No: 658365
  2. Yazar: ŞEYMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tetrasiklin, insan ve hayvan enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir grup antibiyotiğe verilen genel isimdir. Tetrasiklin ve Oksitetrasiklin'de bu antibiyotiklerin türevlerindendir. Bu tezde tek ve çift sarmal balık sperm DNA'nın Tetrasiklin ve Oksitetrasiklin ile etkileşimi üzerine çalışılmıştır. Yöntem olarak dönüşümlü voltametri, diferansiyel puls voltametrisi ve kare dalga voltametrisi kullanılmıştır. Çalışmanın aşamaları sırasıyla; kalem grafit elektrotların aktive edilmesi, aktif elektrot yüzeyine DNA probunun tutturulması ve DNA'nın Tetrasiklin grubu antibiyotiklerle etkileşiminin voltametrik olarak katı elektrot yüzeyinde ve çözelti ortamında incelenmesidir. Çalışılan ortamlarda tek ve çift sarmal DNA'nın Tetrasiklin ve Oksitetrasiklin ile etkileşiminde guanin bazına ve ilaçlara ait yükseltgenme sinyallerinde meydana gelen değişimlerden yararlanılmıştır. Çalışmada referans elektrot olarak Ag/AgCl karşıt elektrot olarak platin tel çalışma elektrodu olarak da kalem grafit elektrot (PGE) kullanılmıştır. Bu tez Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Başkanlığı tarafından ECZ-068 numaralı proje ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tetracycline is the general name given to a group of antibiotics widely used in the treatment of human and animal infections. Tetracycline and Oxytetracycline are also derivatives of these antibiotics. In this thesis, the interaction of single and double stranded fish sperm DNA with Tetracycline and Oxytetracycline was studied. Cycling voltammetry, differential pulse voltammetry and square wave voltammetry were used as the electrochemical methods. The stages of the study, respectively; activating pencil graphite electrodes, attaching the DNA probe to the active electrode surface, and investigating the interaction of DNA with Tetracycline group antibiotics voltammetrically on the solid electrode surface and in solution phase. Changes in the oxidation signals of guanine base and drugs were used as reference in the interaction of single and double stranded DNA with Tetracycline and Oxytetracycline in the studied media. In the study, as the reference electrode, as the Ag / AgCl counter electrode, the platinum wire was used as the working electrode and the pencil graphite electrode (PGE). This thesis was supported by Cumhuriyet University Scientific Research Projects Department with the project number of ECZ - 068.