Kronik obstrüktif akciğer hastalarında üst ekstremite kas kuvveti eğitiminin solunum ve periferal kas kuvveti, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effect of upper extremity muscle strength training on respiratory and peripheral muscle strength, activities of daily living and quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 375004
  2. Yazar: EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalık Kütükcü E. Kronik obstrüktif akciğer hastalarında üst ekstremite kas kuvveti eğitiminin solunum ve periferal kas kuvveti, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkileri. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2014. Kronik obstrüktif akciğer hastalarında (KOAH), kol kuvvet eğitiminin günlük yaşamdaki fonksiyonel performans ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisini araştıran ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu çalışma KOAH'lı hastalarda üst ekstremite kas kuvveti eğitiminin solunum ve periferal kas kuvveti, günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak için ileriye dönük ve randomize kontrollü olarak planlandı. Çalışmaya klinik olarak stabil 42 KOAH'lı hasta alındı. Bu olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Eğitim grubundaki hastalara bir maksimum tekrarın % 40-50'sinde, 3 set/seans, 3 gün/hafta, 8-12 tekrar yükleme olmak üzere toplam 23 seans (8 hafta) üst ekstremite kas kuvvet eğitimi verildi. Eğitim ve kontrol grubuna, 8 hafta boyunca haftanın her günü uygulamak üzere solunum egzersizleri ev programı olarak verildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların solunum fonksiyonları spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı ile, periferal kas kuvveti el ve Jamar el dinamometreleri ile, kol egzersiz kapasiteleri kol ergometresi testi ile, günlük yaşam aktiviteleri Glittre GYA ve GYA simülasyon testleri; London Chest GYA Ölçeği (LCADL), Milliken GYA Skalası (MAS), Nottingham Genişletilmiş GYA İndeksi (NEADLS) ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü (COPM) ile, yaşam kaliteleri St George Solunum Anketi (SGRQ) ve KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Calik Kutukcu E. Effect of upper extremity muscle strength training on respiratory and peripheral muscle strength, activities of daily living and quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease. Institute of Health Sciences, Doctorate Thesis, Ankara, 2014. Further studies investigating the impact of arm strength training on functional performance in daily life and health-related quality of life are needed in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Therefore, this study was planned as a prospective and randomized controlled trial to investigate the effects of upper extremity muscle strength training on respiratory and peripheral muscle strength, activities of daily living (ADL) and quality of life in patients with COPD. Fourty two clinically stable patients with COPD were included in the study. These patients were randomly assigned into two groups. Upper extremity muscle strength training was given at 40-50 % of one repetition maximum, 3 sets/session, 3 days/week with 8-12 repetetions loading for total 23 sessions (8 weeks). The breathing exercises were given as a home program to applied as 7 days of the week for 8 weeks in training and control groups. Before and after treatment, pulmonary function was evaluated using spirometry, respiratory muscle strength was evaluated using mouth pressure device, peripheral muscle strength was evaluated using hand-held and Jamar dynamometers, arm exercise capacity was evaluated using arm ergometer test. The ADL were determined using Glittre ADL test and ADL simulation tests, London Chest ADL Scale (LCADL), Milliken ADL Scale (MAS), Nottingham Extended ADL Scale (NEADLS) and Canadian Occupational Performance Measurement (COPM). Quality of life was assessed using St George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) and COPD Assessment Test (CAT).