Monoplanar ve biplanar medial açık kama yüksek tibial osteotomilerde patellar yükseklik değişikliklerinin klinik sonuçlara etkisi
Effect of patellar height changes on clinical outcomes in monoplanar and biplanar medial open wedge high medical osteotomies
- Tez No: 658417
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TECİMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Medial kompartman artrozu tedavisinde yüksek tibial osteotomilerin rolü gün geçtikçe artmaktadır. Medial açık kama , lateral kapalı kama ve kubbe osteotomisi en sık kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Gelişen implant teknolojisi ile birlikte medial açık kama yüksek tibial osteotomi günümüzde ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı medial açık kama yapılan hastalarda ameliyat sonrası hasta memnuniyetini ölçmek, patellar indekslerini değerlendirmek ve bu durumun hastaların memnuniyeti üzerinde etkisini ölçmektir. Varus deformitesi olan medial kompartman artrozu olan hastalardan medial açık kama yüksek tibial osteotomi uygulanmış hastalar belirlendi ve iki gruba ayrıldı. Birinci grup; tibial tüberkülün distalde bırakıldığı iki planlı osteotomi tekniğiyle opere edilen hastalar, ikinci grup ise tek planda osteotomi yapılan hastalar olarak ayrıldılar. Her iki grupta preoperatif ve postoperatif Diz İncinme Ve Osteoartrit Sonuç Skoru ( Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score; KOOS), postoperatif Lysholm skorlaması ölçüldü. Hastaların preoperatif ve postoperatif Caton- Deschamps (C-D) indeksi, Tibial eğim (slope), dizin mekanik açıları hesaplandı. Ameliyat sonrası kaynama süreleri kaydedildi. Çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2015 ve 2020 yılları arasında 57 hastanın 59 dizine medial açık kama osteotomi tekniği ile yüksek tibial osteotomi uygulanan ve tespitin sabit açılı kilitli YTO plağı ile yapıldığı hastalar katıldı. Hastaların cinsiyetine göre oranı; 13 erkek , 44 kadın olarak saptandı. 2 hastanın bilateral dizine osteotomi uygulandı. Toplamda 36 sağ ,23 sol diz olarak belirlendi. Yaş ortalaması 49,44±7.39 (18-60) idi. Hastaların preop ve son kontrollerindeki KOOS skoru, Lysholm skoru ve dizin mekanik aks karşılaştırılması, istatiksel olarak anlamlı miktarda düzelme lehine bulunmuştur. Çalışmamızda ameliyat sonrası kaynamanın ortalama 9 hafta olarak belirlenmiştir. En geç kaynayan hasta 12 hafta olarak gözlenmiştir. Biplanar ile Monoplanar olarak iki grubu karşılaştırdığımızda anlamlı fark tespit edildi. Biplanar tipte kaynamanın az da olsa daha erken olduğunu gözlemledik. Bu farkın biplanar tipte kemik temas yüzeyinin biraz daha fazla olması sebebiyle olduğunu düşünmekteyiz. Medial açık kama yüksek tibial osteotomi ameliyatından sonra patella baja (infera) riski mevcuttur. Bizim çalışmamızdaki vakaların preoperatif C-D değeri ortalaması monoplanar grupta 1.06 (0,72-1,39), biplanar grupta 1.0 (0,70-1,37)olarak hesaplandı. Hastalarımızın hiçbirinde preoperatif patella baja yoktu. Hastaların postoperatif ortalama değeri ise monoplanar grupta 0.90 (0,71-1,19) , biplanar 0.97 (0,71-1,34) olarak ölçüldü. Bu iki gruptaki patellar indeks farklarında anlamlı sonuç bulamadık. Her iki grupta da patellar indeksler bir miktar azalmış olsa da değerlerin normal sınırda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The role of high tibial osteotomies in the treatment of medial compartment arthrosis is increasing day by day. Medial open wedge, lateral closed wedge and dome osteotomy are the most commonly used surgical methods. With the developing implant technology, medial open wedge high tibial osteotomy comes to the fore today. The purpose of this study is to measure the postoperative condition of the patients who underwent medial open wedge, to evaluate the patellar indices, and to measure the effect of this condition on patients' satisfaction. Patients with varus deformity and medial compartment arthrosis who underwent medial open wedge high tibial osteotomy were determined and divided into two groups. First group; The patients who were operated with the Biplanar high tibial osteotomy technique in which the tibial tubercle was left distally, and the second group was divided into patients who underwent single-plane osteotomy. Preoperative and postoperative Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) and postoperative Lysholm scores were measured in both groups. Preoperative and postoperative Caton-Deschamps (C-D) index, tibial slope (slope), and mechanical angles of the knee were calculated. Postoperative union times were recorded. Patients who underwent high tibial osteotomy with medial open wedge osteotomy technique on 59 knees of 57 patients between 2015 and 2020 at Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinic and fixed-angle locked HTO plate participated in the study. The ratio of patients by sex; There were 13 men and 44 women. Osteotomy was applied to the bilateral knee of 2 patients. A total of 36 were determined as right knees and 23 left knees. The mean age was 49.44 ± 7.39 (18-60). Comparison of KOOS score, Lysholm score and knee mechanical axis in the preop and last controls of the patients was found to favor a statistically significant improvement. In our study, the mean postoperative union was determined to be 9 weeks. The patient who bone union at the latest was 12 weeks. When we compared the two groups as Biplanar and Monoplanar, a significant difference was found. We observed that the biplanar type of union was earlier, albeit a little. We think that this difference is due to the biplanar type of bone contact surface being slightly higher. There is a risk of patella baja (infera) after medial open wedge high tibial osteotomy surgery. The mean preoperative C-D value of the cases in our study was calculated as 1.06 (0.72-1.39) in the monoplanar group and 1.0 (0.70-1.37) in the biplanar group. None of our patients had preoperative patella baja. The postoperative mean value of the patients was 0.90 (0.71-1.19) in the monoplanar group, and 0.97 (0.71-1.34) in the biplanar group. We could not find significant results in the differences of patellar index in these two groups. Although the patellar indices decreased a little in both groups, the values were found to be within the normal range.