Sağlık bilimleri fakültesindeki öğrencilerin ortorektik davranışlarının ve obezite önyargılarının incelenmesi
Analysis of the orthorectic behaviors and obesity prejudices of students in the faculty of health sciences
- Tez No: 658419
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kısıtlayıcı bir beslenmenin sonucunda ortaya çıkan sağlıklı beslenme takıntısı (ortoreksiya nevroza) ile aşırı beslenme sonucu oluşan obeziteye karşı önyargılar birer halk sağlığı sorunlarıdır. Bu araştırma Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi birinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinde ortorektik davranışların ve obezite önyargısını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmada 640 öğrencinin 556'sına ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, ORTO-15 ölçeği, GAMS-27 obezite önyargı ölçeği kullanılmıştır. Veriler istatistik paket programına işlenerek, istatistiksel analizde Kolmogrov Smirnov, ortalama, standart sapma, Ki-kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon testleri yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin %84.2'si kadın olup Beden Kitle İndeksi (BKI) ortalamaları 21.78±3.23 kg/m²'dir. Öğrencilerin %11.3'ünün ortorektik eğilimlerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT ANALYSIS OF THE ORTHORECTIC BEHAVIORS AND OBESITY PREJUDICES OF STUDENTS IN THE FACULTY OF HEALTH SCIENCES The obsession with healthy nutrition (orthorexia nervosa), which occurs as a result of restrictive nutrition, and prejudices against obesity resulting from overnutrition are public health problems. This study was conducted to examine orthorexic behaviors and factors affecting obesity bias in Fırat University Faculty of Health Sciences first and third year students. In this descriptive and cross-sectional study, 556 out of 640 students were reached. Personal information form, ORTO-15 scale, GAMS-27 obesity bias scale were used as data collection tools. The data were processed into the statistical package program and Kolmogorov Smirnov, mean, standard deviation, Chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation tests were performed in statistical analysis. 84.2% of the students included in the study are women and their Body Mass Index (BMI) average is 21.78 ± 3.23 kg / m². It was found that 11.3% of the students had orthoreectic tendencies.